Söz uçar Facebook kalır

Facebook'un bilgi paylaşımı ve gizlilik gibi çok net olmayan çizgileri konusu, şubat ayında yenilenen kullanım şartlarında da istenen açıklığı getirmemiş olacak ki, sitenin kurucusu Mark Zuckerberg bu işi bir de kendi anlatmaya karar verdi.

"Kullanıcıların kişisel bilgilerinin sahibi kendileridir, ancak bu bilgileri Facebook'da paylaşmak isterlerse bunun için bize bir yetki vermeleri gerekiyor," diyen Zuckerberg, "Kullanıcıların, bu bilgilerin sadece paylaşmayı seçtikleri insanlara ulaşmasını böyle sağlayabiliyoruz. Bu yetki olmazsa bunu yapamayız," şeklinde izahat verdi.

Ancak bu noktada şöyle bir sorun var: Bir gün bu bilgileri silmeye karar verirseniz bunu tam olarak başaramıyorsunuz. Çünkü sizin sayfanız yok olsa bile, sayfanızdan gönderdiğiniz yorum, mesaj, "Duvar" yazısı gibi öğeler hâlâ görüntülenebiliyor.

Zuckerberg, bunları açıkladıkları kullanıcı sözleşmesi metninin biraz karmaşık olduğunu kabulleniyor. Ancak bunun, sağladıkları hizmetin haklarını korumak için gerekli olduğunu açıklıyor. Onlar sözleşmeyi anlaşılır hale getiredururken de, kullanıcıların site yönetiminin bilgilerini kötüye kullanmayacağına güvenmesini istiyor.

Biz güvenedururken, onlar da arada sırada bilgilerimizi Microsoft'a falan kaptırırlar en fazla

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1204
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.