Steve Ballmer’a İstifa Et Çağrısı!

Bill Gates’in en yakın arkadaşlarından olan Steve Ballmer, Paul Allen’ın şirketten ayrılması sayesinde Microsoft’un yeni lideri olma şansını yakalamıştı. Ancak Steve Ballmer yönetimindeki Microsoft, birçok yanlış hamle yaparak başarısızlığa uğramıştı. Geçtiğimiz aylarda Microsoft çalışanlarının ve hissedarlarının büyük bir bölümünün Ballmer’ı istemediği yönünde söylentiler ayyuka çıkmıştı ancak bu konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunulmamıştı.

Steve Ballmer’la ilgili suskunluğunu ilk bozan, Microsoft’un büyük hissedarlarından ve Greenlight Capital’in başkanı olan David Einhorn bozdu. Geçtiğimiz hafta New York’ta düzenlenen Ira Sohn Yatırım Araştırma Konferansı’nda konuşan Einhorn, Steve Ballmer’ın görevinden ayrılarak Microsoft’u ileriye taşıyabilecek bir yöneticiye şans vermesi ve Microsoft Yönetim Kurulu’nun da bu konuyla ilgili üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek şok etkisi yarattı.

Einhorn konuşmasını bu şekilde sonlandırmak yerine, Steve Ballmer’a yüklenmeyi tercih ederek, Ballmer’ı Microsoft için en büyük tehlike olarak tanımladı.

Einhorn Ballmer’ın neden istifa etmesini gerektiğini ise somut olarak şu şekilde açıklıyor: “Arama, mobil, tablet ve sosyal ağ pazarlarında gelen geçen Microsoft’u alt ediyor ve Ballmer bunu önleyemiyor.” Steve Ballmer’ın başarısızlıkları telafi etmek için doğru şeyler yapmadığını belirten Einhorn sözlerini: “ İşin vahim yanı; Ballmer bu tip başarısızlıklarda düştüğü zor durumdan kurtulmak için muazzam kaynakları düşüncesizce harcıyor.” şeklinde sonlandırdı.

10 yıl önce 100 bin Dolar eden Microsoft hissesi, günümüzde 69 bin Dolar’a kadar gerilemiş durumda. Einhorn ise Microsoft’un %0.11’lik payını elinde bulunduruyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 793
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.