Steve Jobs Mahkemeye Çıkacak!

Kanserle savaşan Apple CEO’su Steve Jobs, ABD Kuzey California Bölge Mahkemesi’nde iddiaları yanıtlayacak. Apple’ın 2004 yılında iPod işletim sisteminde yaptığı bir değişiklikle Real teknolojisiyle müzik oynatımını engellediğini iddia ediliyor. Mahkeme; iddia makamı avukatlarının isterlerse Steve Jobs’ı heyet önünde sorgulayabileceklerini açıkladı.

Hasta olduğu için işine dahi devam edemeyen Steve Jobs’ın mahkeme stresine sokulması büyük tepki çekti. ABD Kuzey California Bölge Mahkemesi yargıcı Howard Lloyd, Jobs’ın bu engellemeyle ilgili kimse tarafından bilinmeyen bilgilere sahip olduğu için bu kararı aldıklarını açıkladı.

 

RealNetwork’ün Real oynatma teknolojisi 2004 yılında iPod’larda çalışıyordu ancak Apple medya oynatıcılarına kendi ürettiği şifrelenmiş FairPlay yazılımını ekledi. Bu yazılım cihazların yalnızca iTunes üzerinden medya oynatmalarını zorunlu kılıyordu. Apple, bu hamleyle tekelcilik yaptığı suçlamasıyla yüzleşiyor.

İşin ilginç yanı ise Apple’a dava açanın RealNetwork olmaması. Konuyla ilgili açıklama yapan firma, Apple’a dava açmadıklarını duyurdu. Davanın iddia makamı bir iTunes kullanıcısı olan Thomas Slattery. Slattery, Apple’ın FairPlay ile kullanıcıların seçme hakkını kısıtladığı görüşünde.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 860
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.