Sunucu çık aradan

Opera Software, Opera 10 ile her bilgisayarı bir sunucuya dönüştürme iddiasında. Bunu da, Opera Unite ile yapacak.

Opera Unite, "web tarayıcısının içine yedirilmiş bir sunucu" olarak tanımlanıyor. Unite, Web 2.0 prensibi ile çalışıyor, ancak kullanım şeklini bir adım ileriye taşıyor. Unite kullanıcıları, başkalarıyla internet üstünden paylaşmak istedikleri bilimum dosya ve klasörü, üçüncü kişilere ait bir "bulut" sunucuya yüklemek yerine, kendi bilgisayarları üzerinden sunuyor. Bu dosyalara birer URL, yani amiyane tanımıyla web adresi atanıyor. Bu adrese, herhangi başka bir tarayıcıdan erişilip, içeriği neyse kullanılabiliyor. Yani klasörler gezilip, resimler görüntülenip, ses ve video dosyaları akışkan şekilde yürütülebiliyor. Böylece, her bilgisayar bir sunucu haline gelmiş oluyor.

Opera Unite, bilgisayarların güvenliğini, her bilgisayara, bir diğerine istediğinde bağlanan bir "kum havuzu" muamelesi yaparak sağlıyor. Ayrıca, değil bilgisayar kapalıyken çalışmak, Opera kapatıldığında bile dosyaların dışarıdan görüntülenme ihtimali ortadan kalkıyor.

Unite ile internete açılabilecek dosyalara sayı ve boyut sınırı getirilmiyor.

Unite'ı kullanmak için, "My Opera" ve "Opera Link" gibi hizmetlere kaydolunan Opera hesabı kullanılıyor. "Hızlı arama" ekranının sol altındaki simgeden ulaşılan Unite'a, bu hesapla giriş yapılıyor. Böylece dosyalar bir adrese kavuşuyor. Daha sonra kullanılan bilgisayara bir isim veriliyor ve internete dosya saçmaya hazır hale geliniyor. Şimdilik, dosya paylaşımının yanında kullanıcının kendi bilgisayarında barındırdığı sohbet ve sanal post-itler yapıştırmada kullanılan, birden fazla kullanıcıya açılabilen "buzdolabı kapağı" uygulamaları var.

Opera Unite, aynı zamanda bir platform olduğu için "her bilgisayar bir sunucu" olayından fayda görebilecek üçüncü parti uygulamalar yazmak da mümkün. Ancak Opera, bunların hepsinin ücretsiz olacağının garantisini veremiyor tabii. Hatta, platformdan biraz para kazanmaya itirazları olmadığını da açıkça söylüyorlar!

Opera Unite, Opera 10 ne zaman çıkarsa o zaman kullanılmaya hazır olacak. Ama, http://labs.opera.com/downloads'dan Unite'lı bir Opera deneme sürümü indirebilirsiniz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 387
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.