T-Mobile, 39 Milyar Dolar’a AT&T’nin Oluyor

ABD’nin en büyük operatörlerin biri olan AT&T, tek iPhone satıcısı olarak birçok kullanıcı kazandı. Fakat Verizon iPhone’un gelişiyle rekabet kızışmaya başladı. Apple, iPhone 4’ü Verizon işbirliğiyle piyasaya sürmesinin ardından iPad 2’yi de iki operatörle birden satışa sundu.

 

Anlaşma sonrasında AT&T tam anlamıyla bir dev olacak. Toplam kullanıcı sayısı 130 milyonu geçecek olan firma, eğer tek bir isim altında çalışma yolunu seçerse dünyanın en büyük operatörü olma unvanına kavuşabilir. Bunun yanında T-Mobile’ın da lisansını da ele geçirecek olan AT&T, en büyük 4G ağına sahip olacak. Satın alma sürecinin tamamlanması yaklaşık 1 yıl sürecek. İki firma da bu konuda aynı görüşü bildirdi ve önlerinde 12 aylık bir bürokrasi süreci olacağını açıkladı.

 

Elbette T-Mobile kullanıcılarının da kafası biraz karışmış durumda. Şimdilik T-Mobile’ın aynı şekilde yolunda devam edeceği görülüyor. Bir başka merak konusu ise T-Mobile’ın iPhone satıp satmayacağı. Fakat T-Mobile, birleşmenin 12 ay  süreceğini belirtip iPhone satmayacağını açıkladı.

Bu gelişmelerle birlikte AT&T kullanıcılarında ciddi bir düşüş olduğu konuşuluyor. Servis kalitesi sürekli tartışma konusu olan operatör yerine Verizon’a geçenlerin sayısı bir hayli yüksek. Hatta yeni iPhone’un çıkışıyla bu rakamın daha da artacağı tahmin ediliyor. Çünkü Verizon iPhone 4, AT&T modeline göre bir hayli geç çıkmıştı.

 

Ancak bugün açıklanan anlaşma ABD’de operatör piyasasına bambaşka bir yön verecek: AT&T, T-Mobile’ı satın alıyor. İki firma bu satın almayı resmi açıklamayla duyurdu. T-Mobile’ın sahibi Alman Deutsche Telekom, Amerika’da faaliyet gösteren markası T-Mobile’ı satarak pazardan çekilecek. Elbette bu büyük anlaşmanın ardından AT&T bir ‘tekel’ haline gelecek.

 

Anlaşmanın 39 Milyar Dolar civarında bir rakama karşılığında imzalandığı bildirildi. Henüz bu konuda resmi bir açıklama yok fakat gelen bilgilere göre AT&T, T-Mobile için 25 Milyar Dolar nakit ve 14 Milyar Dolar değerinde hisse senedi verecek. Deutsche Telekom’un, AT&T’den %8 pay alması bekleniyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 720
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.