Tabletlere Retina Display Geliyor

Dokunmatik ekranlar ile cep telefonlarının daha büyük ekranlara kucak açması, yüksek çözünürlük ihtiyacını da beraberinde getirdi. VGA, WVGA derken Apple, Retina Display ile insan gözünün sınırlarını aşan bir çözünürlüğü iPhone 4 ile birlikte pazara sundu.

iPhone 4 ve iPod Touch 4’te kullanılan Retina ekranlar,  326ppi yani inç başına 326 piksel sunuyor. Bu insan gözünün algılayabileceğinin üzerinde bir değer. Bu sebeple de bu ekran üzerinde pikselleri görmek mümkün değil. Elbette bu durum görüntülerin çok net olmasını sağlıyor.

Apple’ın iddialı Retina ekranı, iPad’e de uyarlayacağı yönündeki söylentiler şimdilik gerçekleşmedi. Bunun sebebi Apple’ın politikaları değil LG’nin henüz böyle bir ekran üretmemiş olması. iPhone 4 ve iPad’in ekranlarını üreten LG, henüz 9.7 inç boyutunda 1024×768 çözünürlüğün üstüne çıkamadı. Ancak bu durum yakında değişecek gibi görünüyor.

Bugün bir açıklama yapan Samsung, SID (Society Information Display) fuarında yüksek çözünürlüklü tablet ekranlarını tanıtacağını duyurdu. 10.1 inç boyutunda bir LCD geliştiren firma, 300ppi değerine ulaşmayı başarmış. Bu da 2560×1600 piksel çözünürlük anlamına geliyor.

SID’ye iddialı giren firmalardan biri de Retina ekranın üreticisi LG. Ultra yüksek çözünürlüklü bir ekran ailesi tanıtacağını duyuran LG, 3.5- 4.5- 7- 9.7- 55 ve 84 inç paneller tanıtacak. Ancak henüz çözünürlük konusunda bir açıklama yapılmadı.

Listede yer alan 3.5 ve 9.7 inç boyutları iPhone ve iPad’in ekranlarıyla aynı. Retina Display konusunda bir gelişme beklenmiyor fakat 9.7 inçin çözünürlük artabilir. Bu da bizlere iPad 3’ün ekranı hakkında bilgiler verebilir.

Yüksek çözünürlük savaşında bu yılın galibi kim olacak göreceğiz. SID, önümüzdeki Los Angeles’ta düzenlenecek. (15-20 Mayıs 2011)

Kaynak:
Tarih:
Hit: 792
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.