"Tam sürüm Win 8" yok mu?

Bir söylentiye göre Windows 8'in "tam sürümü" satılmayacak. Peki bu bizim için ne anlama geliyor?

Neredeyse tüm Windows kullanıcıları, Windows 8 Pro'ya yükseltme hakkı kazanaıyorlar. Yeni bir PC kuracak veya bir Mac'e Windows 8 kurmak isteyen kullanıcılar ise System Builder sürümünü tercih edecekler. Bu sürüm, önceden "OEM sürümü" olarak adlandırılıyordu. OEM sürümler, üreticilere satılıyordu veya donanımla beraber son kullanıcıya veriliyordu. Dolayısıyla tam bir Windows'a ihtiyaç duyuyordu. Ancak Windows 8 ile beraber System Builder sürümü, ek bir tam sürüme ihtiyaç duymayacak.

OEM sürümlere geçişin avantajı, bu sürümlerin tam perakande sürümlere göre çok daha uygun fiyatlı olması. Dezavantajı ise OEM sürümlerinin genellikle sadece bir anakarta sınırlı olması. Dolayısıyla lisansı başka bir bilgisayaraaktarabilmek için yeni bir Windows satın almanız gerekebilir. OEM sürümlerinin geçmişte 90 günlük Microsoft desteğini de sunmadığı biliniyor. Ancak Microsoft'un tam sürümü ortadan kaldırdığını düşündüğümüzde, OEM sürümdeki bu eksiklikler giderilebilir.

Windows 8 Pro'ya yükseltmek, 31 Ocak 2013'e dek 39.99 dolar karşılığında mümkün olacak. Güncellemeyi DVD olarak almak isteyenler ise 69.99 dolar ödeyecekler. Windows 8 System Builder sürümünün fiyatı ise şimdilik bilinmiyor. Ancak Microsoft, fiyatları OEM sürümleri ile aynı seviyede tutarsa, yine düşük bir fiyatla karşılaşmamız olası.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1999
Yazar: SARIYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.