Tarayıcı dünyasının şaşırtan rakamları

                                                                                                                                                                                                                               Hangi tarayıcı çok kullanılıyor, güvenlik güncellemelerine ne kadar önem veriliyor? İşte sonuçlar...

Google, İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü ve IBM'in birlikte yürüttüğü bir çalışmanın sonuçlarına göre internet kullanıcıların %60'lık çoğunluğunun tercih ettikleri web tarayıcılarının güvenlik güncellemelerini yaparken, %40'lık bir kesimin bu zahmete girmedikleri ortaya çıktı. Bu oran IT sektöründe çalışanlar için endişe verici, çünkü tarayıcılara yönelik yapılan saldırılar gün geçtikçe artıyor.

Analiz Google'ın kullanıcı veritabanı üzerinde Ocak 2007 ile Haziran 2008 tarihleri arasında yapıldı. Toplanan veriler takip edilen her web tarayıcısı içi ayrı olarak değerlendirildi ve aynı makineden yapılan ziyaretler günde bir kez sayıldı.

Çalışma bir yandan da tarayıcı pazarının paylaşımı konusunda da bilgiler veriyor. Dünya çapında toplam 1,408 milyar kullanıcının bilgilerinden edinilen sonuçlara göre Internet Explorer %78.3'lük bir paya sahipken, Firefox %16.1'lik bir dilimi elinde bulunduruyor. Bu iki tarayıcıyı %3.4 ile Safari, %0.8 ile Opera ve %1.4 ile diğer tarayıcılar takip ediyor. Bu sayılar, IE7, Firefox 2, Safari 3 ve Opera 9 sürümlerinin kullanımını yansıtıyor, diğer sürümler bu oranlara dahil edilmemiş.

Tarayıcılarının en son sürümlerini kullanan kullanıcılarla ilgili rakamlar oldukça ilgi çekici. Araştırmaya göre Internet Explorer kullanıcılarının sadece %52'si 2006 yılının Ekim ayından beri piyasada olan IE7'yi kullanıyor. Microsoft'un tüm çabalarına rağmen geri kalan %47.5'i IE6 ve daha eski sürümleri kullanmakta.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 639
Yazar: slam44Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.