Tarayıcı Seçme Özgürlüğü

Microsoft, Internet Explorer yüzünden Avrupa Komisyonu'ndan ceza almamak için canla başla uğraşıyor. Yazılım devinin cezadan kurtulmak için atacağı yeni adım ne?

Microsoft, Internet Explorer'ı işletim sistemlerinde varsayılan tarayıcı olarak sunduğu için Avrupa Komisyonu'nun tekel oluşturma soruşturmasına maruz kalmıştı. Bundan kurtulmak için Avrupa'da piyasaya çıkacak Windows 7'lerde Internet Explorer bulundurmayacağını açıklayan şirket, olası bir cezadan kurtulmak için her türlü yolu denemeye kararlı gibi gözüküyor.

Tüm tarayıcıların en iyi özelliklerini bir araya getiren böyle bir tarayıcı olsa ne güzel olurdu değil mi?

Sadece Windows 7 için yapılacak düzenlemeyi yeterli bulmayan Avrupa Komisyonu diğer Windows işletim sistemleri için de bir adım bekliyor. Görülen o ki Microsoft, Avrupa Komisyonu'nun bu beklentilerini mecburen karşılayacak. Şirketin gerekli onayı aldıktan sonra, yaklaşık 6 ay içinde Avrupa'daki Windows XP ve Vista kullanıcılarına "önemli" kategorisinde bir güncelleme yaptıracağı belirtiliyor. Söz konusu güncellemeyi yükleyenler, eğer varsayılan tarayıcıları Internet Explorer'sa yeni bir sayfa açtıklarında ilk olarak karşılarında tarayıcı seçenekleri bulunan bir ekran görecekler.

Ekranda ne var?

Bu ekranda Avrupa genelindeki payı en az %0,5 olan 10 adet farklı web tarayıcısı seçeneği yer alacak. Kullanıcılar buradan istedikleri tarayıcıyı seçip indirebilecekler. Başka bir tarayıcıya geçmek istemeyenler, bu ekranı göz ardı edebilecekler. Ayrıca daha sonra karar vermek isteyenler için de belirli bir süre sonra hatırlatmak için bir seçenek yer alacak.

Mozilla ve Opera yetkilileri uzun bir süredir, Windows işletim sistemlerinde Internet Explorer'ın varsayılan tarayıcı olarak ayarlanmasını protesto ediyorlardı. Avrupa Komisyonu'na yapılan şikayet sonrası başlatılan soruşturmada Microsoft'un tarayıcı alanında tekel oluşturmaya çalışıp çalışmadığı belirlenmeye çalışılıyor. Tekel oluşturma konusunda oldukça hassas olan Avrupa Komisyonu'ndan büyük bir ceza almak istemeyen Microsoft da bundan kurtulmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 392
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.