Tek diskte 500 GB veri

GE'nin geliştirdiği eni Mikro-Holografik Diskleri standart bir Blu-ray diskinden 20 kat fazla bellek kapasitesine sahip ve bu diskler bugün kullanılan Blu-ray ve DVD oynatıcılarına benzer sistemler tarafından okunabiliyor.


General Electric’in teknoloji geliştirme birimi GE Global Research yeni nesil optik depolama teknolojileri alanında çığır açan önemli bir buluş gerçekleştirdi. GE araştırmacıları tarafından  geliştirilen mikro-holografik disk ile standart DVD büyüklüğündeki bir disk üzerinde 500 Gigabit bilgi depolanabiliyor. Bu, 20 tek yüzlü Blu-ray, 100 DVD veya büyük bir masaüstü bilgisayarın hard diskine eşit bir kapasite anlamına geliyor.

GE’nin mikro-holografik diskleri Blu-ray veya DVD oynatıcılarına benzer sistemler tarafından okunabilecek ve kaydedilebilecek. DVD ve Blu-ray teknolojisi yalnızca disk yüzeyine veri depolarken holografik hafıza disk materyalinin tamamını kullanıyor. Hologramlar, başka bir ifadeyle veri bitlerini temsil eden üç boyutlu şekiller disklere yazılıyor ve daha sonra okunabiliyor. GE’nin holografik hafıza teknolojisi kapasite konusunda bir dönüm noktası olmasına rağmen kullandığı donanım ve formatlar hâlihazırdaki optik depolama teknolojisiyle o kadar benzerlik taşıyor; bu sayede mikro-holografik oynatıcılarda CD, DVD ve BD oynatmayı mümkün kılıyor.

GE ekibi yüzde bire yaklaşan yansıtma katsayısına sahip yaklaşık bir mikron çapında mikro-holografik çizgileri kaydetmeyi başardılar. Standart Blu-ray veya DVD disklerin optik özellikleriyle karşılaştırıldığında, küçültülmüş çizgiler CD boyunda bir disk içerisine toplam 500 GB depolama kapasitesi sağlamaya yetecek yansıtma katsayısına sahip olacak.


Kaynak:
Tarih:
Hit: 748
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.