Teknosa Best Buy Türkiye’yi Satın Aldı

Best Buy Türkiye’nin açılışı coşkulu, kapanışı bir o kadar sessiz ve hızlı olmuştu. Best Buy Türkiye’deki faaliyetlerini askıya almasında sonra Ankara ve İzmir’deki mağazaların ne olacağı merak ediliyordu. Sonunda Best Buy Türkiye mağazalarının alıcı da netleşti.

 Global ölçekli diğer perakende teknoloji zincirleri, ilk mağazalarını İstanbul’da açarken, Best Buy 2009 yılında İzmir’i seçmiş, daha sonra 2010 yılında ikinci mağazasını başkent Ankara’da açmıştı. Tüm bunlarla beraber, Best Buy’ın genel merkezi ise İstanbul’a konuşlandırılmıştı. Bu ve buna benzer sebepler yüzünden kapanan ve Türkiye’deki faaliyetlerini durdruma kararı alan mavi tişörtlü çalışanlardan geriye Ankara ve İzmir’de iki devasa mağaza kalmıştı.

 

 

Geriye kalan mağazaların sahibi de belli oldu. Türkiye’nin ilk elektronik mağaza zincirini açan Teknosa, Best Buy Türkiye’yi satın alarak bu iki mağaza hakkında merak edilen soruyu da cevaplamış oldu. Teknosa’nın, Best Buy’ın Ankara ve İzmir’deki iki mağazasını devralacağını duyurmasının ardınan . Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane satın alma süreciyle ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

”Mevcut rekabet ortamı dolayısıyla sektörde konsolidasyon yaşanması kaçınılmaz. Biz de bu noktadan hareketle elektronik perakende sektörünün lideri olarak, satın almalara açık olduğumuzu her fırsatta dile getiriyorduk. Best Buy’ın şubat ayında açıkladığı Türkiye pazarından çekilme kararı sonrasında satın alma ile ilgili karşılıklı görüşmelere başladık. Gelinen noktada anlaşma sağlandı ve Türkiye’deki Best Buy şirketini Teknosa bünyesine kattık. Yeni satın almalarda bundan sonra da aktif olacağız. 2011 yılında yeni açacağımız mağazalarla, satış alanlarımıza 20 bin metrekare daha ekleyerek liderliğimizi daha da ileriye taşımayı hedeflediğimizi açıklamıştık. Şu anda 70 ilde faaliyet gösteriyoruz. Amacımız yaygınlığımızı daha da artırarak Türkiye’nin her ilinde var olmak.” Nane, eski Best Buy Türkiye çalışanlarını mağdur etmeyecek şekilde planlama yaptıklarının da altını çizdi

Kaynak:
Tarih:
Hit: 837
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.