The Pirate Bay‘in Sahibi Yakalandı

İnternetin en büyük torrent sitelerinden olan Pirate Bay'in uzun süredir aranan kurucusunun yakalandığı ve gözaltında olduğu açıklandı. Peki Anakata olarak bilinen kişi nerede ele geçirildi?

 

Sanal dünyada hizmet veren milyonlarca web sitesi mevcut. Çeşitli konularda kullanıcıların yardımına koşan platformların en gözde bölümünü ise korsan paylaşımların yapıldığı adresler oluşturuyor.

Yazılımdan oyuna, filmden müzik dosyalarına kadar oldukça geniş bir arşive sahip olan servislerin bu konudaki gözde paylaşım merkezi ise şüphesiz torrent'ler. Yüksek fiyattaki ürünlere para ödememe adına kaçak yolları tercih eden kişiler, istedikleri her türlü içeriğe kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Aslında yasal olarak suç işleyen internet kullanıcıları ilgili sektörün de zarar görmesine neden oluyor.

Torrent denilince akıllara gelen ilk isim The Pirate Bay. Dünyada olduğu gibi ülkemizden de yoğun ziyaretçi alan site, torrent oluşumunun merkezi kabul ediliyor. Bünyesinde barındırdığı geniş içerik ile dikkatleri çeken TPB'nin geçmişi tahmin edeceğiniz gibi pek parlak değil

Birçok ülke ve markanın sansür uyguladığı servis hakkında açılan davaların adeta haddi hesabı yok. Son olarak tamamen kapatılması gündeme gelen site, yöneticilerin oldukça akıllı bir hamle ile sunucularını uluslararası sularataşımasıyla olası tehlikelerden tek hamlede kurtulmuş oldu.

Öyle ki yaklaşık 2 yıl önce, 1 yıl hapis ve 1.1 milyon dolar cezanın verildiği davayı kaybeden kurucu Gottfrid Svartholm hakkında tutuklama kararı çıktı ancak İsveç'e dönmeyen Svartholm mahkeme karşısına çıkarılamadı. Kısa süre önce konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Anakata olarak bilinen kişinin Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'de bir otelde yakalandığı bildirildi.

Hakkında kapsamlı arama kararı çıkarılan 27 yaşındaki kurucu böylelikle yakayı ele vermiş oldu. Kamboçya yetkililerinin Gottfrid Svartholm'ü iade etmesi beklenirken, daha önceki davalarla birlikte yüklü bir  ceza gelmesi bekleniyor. Bakalım İsveç hükümetinin korsan sektörünün lider ismi TPB ve kurucusu hakkındaki kararı ne olacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2319
Yazar: akmarkyYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.