Titanic’e Yeni Boyut

James Cameron yaptığı röportajda, Titanic filminin 3D formatına çevrilmesini aklı tamamen zorlayan ve uyuşturan bir süreç olduğunu vurguladı.

 

Ayrıca, eski ve geleneksel şekilde kurgulanmış bir canlı aksiyon filminin 3D formatına çevrilmesi ve detaylandırılmasının oldukça karmaşık bir işlem olduğunu da sözlerine ekledi. Titanic’in batışının 100. yıldönümü olan 6 Nisan 2012’de vizyona girmesi planlanan Titanic 3D’de, günümüzde 3 boyut alanında sıkça tercih edilen bir yöntem olan 2D görüntüleri 3D formatına çevirme işleminden yararlanılıyor. En kapsamlı ve gelişmiş teknolojinin kullanıldığı dönüştürme süreci için ayrılan bütçe şu an için tahmini 18 milyon Dolar civarında.

 

Yaklaşık olarak filmin yarısının 3D’ye dönüştürme işleminin bittiğini belirten Cameron’a göre, filmleri 3D kameralar kullanarak çekmek, onları 3D’ye çevirmekten daha kolay. Çünkü set ortamında 3D kameralar kullanılarak yapılan çekimlerde açı, objenin yakınlığı ve derinlik gibi her türlü unsura etkide bulunup kontrol edilebiliyor. Bu açıdan filmleri 3D’ye çevirmek ve 3D film çekmek aynı özelliği taşıyorlar gibi gözükse de birbirlerinden tamamen zıtlar.

 

En gerçek ve doğru 3D deneyimi yaşatmak için kendisi ve aklından geçenleri iyi anlayan bir ekip kurduklarını belirten James Cameron, filmin tamamının kare kare incelenip işlenerek, her kare üzerindeki 3D algısını en iyi şekilde oluşturacak derinliği çok ince bir şekilde ele aldıklarını ve yarattıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1201
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.