Torrent Kullanımı Zirvede

Görünüşe göre, kulağı olan herkesi müzik vergisine bağlamaya çalışan kurumların çabaları pek fazla sonuç vermemiş. Torrent trafiğindeki artış gayet yüksek!

Yapılan araştırmalar, özellikle de ABD kaynaklı kurumların baskıları sonucu, tüm dünyada dosya paylaşımına karşı savaşın büyüdüğünü gösteriyor. Büyük paylaşım siteleri ve bunların sunucuları sık sık taşınmak zorunda kalıyor ve deyim yerindeyse, ülke ülke geziyor. Kapanmayan sunucular için hizmet ve altyapı sağlayıcı şirketler tehdit ediliyor. Bütün bunlar, kısmen de olsa işe yarar gibi görünüyor.

...Ama Artış Sürüyor

Bütün bu küresel mücadeleye rağmen, yapılan araştırmalara göre, BitTorrent sistemi kullanılarak yapılan paylaşımlarda %24'lük bir artış söz konusu. Bu artış geçtiğimiz kasım ayından bu yana yaşanan bir değişim ve altı ayda dörtte bir oranında artan bu trafik, yılın sonuna kadar nereye varır, bilemiyoruz. Bu araştırmanın sadece BitTorrent sistemi üzerinde yapıldığını düşünürseniz, RapidShare veya artık eskisi kadar etkin olmasa da Gnutella benzeri kaynaklar daha ilginç sonuçlar verebilir, bakarsınız bir gün müzik çalara vergi de gelebilir. :)
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1137
Yazar: angels_demosYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.