Tüm Cep Telefonları Bir Hack Aleti

Bir SMS ile saldırganlar cep telefonlarını etkisiz bırakıp kontrolünü ele geçirebilir ve yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Her yıl dünya çapında yüz milyarlarca SMS gönderiliyor. Ve bu SMS'lerden sadece bir tanesi bile bir cep telefonunun kontrolünü ele geçirmek için yeterli. Güvenlik uzmanları Collin Mulliner ve Charlie Miller, basit bir SMS yardımıyla cep telefonlarının kontroünü ele geçimenizi sağlayacak kodlarını nasıl gönderebileceğiniz yolunu keşfettiler. Üstelik bu açıktan, neredeyse tüm telefonlar etkileniyor. Örneğin geleneksel modellerde saldırganlar, operatör SMS'ine benzeyen bir mesaj gönderip WAP ayarlarını değiştirebiliyorlar. Kurban kişi bundan haberdar bile olmuyor. Ve bundan sonra telefonun tüm veri trafiği saldırganın belirlediği ağ üzerinden geçiyor, böylece her istediği bilgiyi okuyabiliyor. Aslında telefonların ayarlarını değiştirebilecek mesajları sadece operatörler gönderebiliyor ama hacker'lar operatörü tanımlayan kodları kırmayı başarıyor. Telefonlar ise sadece MMS aldıklarında gelen numarayı operatörden doğruluyor. Ama SMS aldıklarında böyle bir kontrol yapılmıyor.

 

Saldırganlar "CommBoard" ismi verilen bir işlem de uygulayabiliyor.Örneğin Apple'ın iPhone'undaki ""Communication Centre"ı çökertiyorlar. Bu problem sadece 10 saniye sürüyor ama saldırgan bu süre zarfında yüzlerce mesaj göndererek bu süreci saatlerce hatta günlerce uzatabiliyor.

Android telefonlarda da benzer bir açık bulunuyor. Eğer saldırganlar telefonu kilitlemeyi başarabilirlerse ancak SIM kartın PIN numarasını tekrar girerek telefonu açmak mümkün oluyor. Windows tabanlı telefonlarda ise durum çok daha acıklı. Telefon öyle bir kilitleniyor ki tekrar başlatmak mümkün olmuyor. Ancak posta kutusundaki saldırgan SMS'in silinmesi gerekiyor. Ama kurban bunun için SIM kartını başka bir telefona takmak zorunda. Eğer hacker'lar kısa bir süre içinde göndermeyi başarabilirlerse, pratik olarak Windows tabanlı telefonları kullanılmaz hale getirmeleri mümkün.

Kaynak: Chip Ekim Sayısı
Tarih:
Hit: 2539
Yazar: HaYVaNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.