Türk Siber Ordunun İlk Timleri Hazır

 

Sanal tehditle mücadele etmek için kurulması planlanan Pentagon'daki siber komutanlığın bir benzeri olan yapılanmanın ilk ekibi göreve başladı. Sekiz kişiden oluşan ekip, 'savunma' dışında 'saldırı' da yapabilecek.

Siber tehditle mücadele etmek için kurulması planlanan yapılanmanın ilk personeli göreve başladı. Pentagon'daki 15 bin bilgisayarın korunmasından sorumlu olan Siber Komutanlığı'na benzeyecek yapılanmada görev alacak 8 uzman personel görevlendirildi. Siber tim personeli üniversitelerin bilgisayar mühendisliğinden mezun kişiler arasından seçildi. Ayrıca, Türkiye'nin konuyla ilgili en iyi eğitim veren üniversitelerinden mezun olan ve daha sonra sözleşmeli olarak TSK'ya giren sözleşmeli subayların da bu yapılanmada görev alacağı öğrenildi.

KIRMIZI KİTAPTAKİ TEHDİT

Siber personel, yerelin yanı sıra küresel ölçekteki siber tehditlerle ilgili kapsamlı bir ön çalışma yapacak. Bilgisayar korsanlarının şirket ya da kurum bilgilerine nasıl ulaşabildiklerini, hangi programları kullandıklarını tespit edecekler. "Siyah hacker" olarak tabir edilen kötü niyetli bilgisayar korsanlarının metodolojilerine hakim olacaklar. Böylece, TSK'nın verilerine saldırmak isteyen hackerlerle mücadelenin yanı sıra, siyah hackerlere siber ortamda karşı saldırı yapabilecekler. Tim öncelikli olarak "siber atlas" oluşturacak. "Kırmızı Kitap" olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne tehdit algısı olarak giren "siber tehditle" topyekün mücadele etmek için ulusal çapta da çalışma başlatıldı. TÜBİTAK başkanlığında yürütülecek programın birinci ayağını bilgilendirme çalışmaları oluşturacak. "Ulusal Sanal Ortam Güvenlik Politikası" kapsamında tüm kurumların bilgi işlemcilerine küresel ölçekli siber tehdit konusunda brifingler verilecek. Bilgisayar korsanlarının, kurumların verilerine nasıl ulaştıkları, bunları hangi amaçla kullandıkları anlatılacak. Çalışmanın en kapsamlı ayağını "uluslararası eşgüdüm" bölümü oluşturacak. Küresel sanal tehditlere karşı uluslararası kurumlarla işbirliği yapılacak. Böylelikle Stuxnet gibi küresel siber tehditlere karşı uluslararası işbirliği içinde mücadele edilecek. Çalışma, Başbakanlığın onayının ardından hayata geçecek.

Personel özel eğitim aldı
Siber tim personeli bilgisayar konusunda uzman, istihbarat- karşı istihbarat ve psikolojik istihbarat konusunda deneyimli kişiler arasında oluşturuldu. Ekip dünyanın ve Türkiye'nin en etkin üniversitelerinden mezun 30 kişi arasından seçildi. 8 kişilik ekip daha sonra 3 ay özel bir eğitim aldı. Personelin kademeli olarak stratejik öneme sahip olan kurumların bilgisayar ağlarına ilişkin özel bir çalışma yapacağı, ayrıca dünyadaki en etkili 5 siber saldırıyı da masaya yatırdığı kaydedildi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 680
Yazar: warlockYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.