Türk Telekomda Grev Sona Erdi

alt

 

Haftalardır Internet'in belini büken Telekom grevi anlaşmayla sonuçlandı. Türk Telekom'dan grevin bitişi ile ilgili basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Türk Telekom ve Haber-İş Sendikası arasında yapılan 7. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşmaya varıldığını duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Geçtiğimiz hafta başlayan teknik çalışmalar dün gece geç saatlere kadar devam etmiş ve ortak bir noktaya varılması için gayret gösterilmiştir. Çalışanlarımızın huzuru, güvencesi, refahını temin etmek ve grevi sona erdirerek her zamanki gibi takım ruhuyla hizmetlerimizi sürdürmek için tüm imkânlarımızı sonuna kadar zorladık.

Öncelikle, Toplu İş Sözleşmesi sürecinin olumlu bir şekilde neticelendirilmesi için ilgi ve desteklerini esirgemeyen Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım'a teşekkürü borç biliyoruz. Ayrıca, tarafların yeniden bir araya gelmesine aracılık eden Türk-İş Sendikası Başkanı Sayın Salih Kılıç'a ve uzlaşma yolunda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Mücbir sebep teşkil eden grev boyunca müşterilerimizin mağdur olmaması ve ülkemizde iletişim hizmetlerinin kesintisiz devam etmesi için görevinin başında canla başla çalışan tüm Türk Telekom çalışanlarına en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca, müşterilerimiz başta olmak üzere tüm kamuoyuna, bu süreç esnasında gösterdikleri sabır ve anlayış için teşekkürü borç biliriz.

Bu dönemde meydana gelen altyapı hasarlarını ve devam eden her türlü arızayı en kısa sürede gidermek için ne gerekiyorsa yapılacağı konusunda tüm kamuoyunu temin etmek isteriz.
Gelinen noktada Türk Telekom ve Haber-İş Sendikası arasında varılan mutabakatın detayları şöyledir:

Ücretlere ilk yıl için yüzde 10; ikinci yıl için yüzde 6,5 + enflasyon farkı artış yapılması

Mevcut 112 günlük ikramiye uygulamasının aynı şekilde devam etmesi

Aynı unvanda olan kapsam içi ve kapsam dışı çalışanların arasındaki ücret farklılığının kademeli olarak düzeltilmesi

Bu düzeltme için 25 milyon YTL'si Mart 2008, 5 milyon YTL'si Eylül 2008'de tahsis edilmek üzere toplam 30 milyon YTL'lik ek bir bütçe ayrılması konularında anlaşmaya varılmıştır.

Ayrıca kapsam konusunda da taraflar mutabakata varmışlardır.

Tüm çalışanlara 200 YTL'lik bayram ödemesi

Türk Telekom olarak ayrıca tüm çalışanlarımıza, Kurban Bayramı için bir jest yapmak amacıyla bir defaya mahsus 200 YTL'lik özel bir ödeme yapma kararı aldık. Bu uygulamamızdan sendikalı üyelerimiz de yararlanabilecekler.

İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Dr. Paul Doany grevin sona ermesi ile ilgili şunları söyledi: "Anlaşmaya vardığımız için mutluyuz. Bu süreçte kazanan da yok, kaybeden de. Biz tek bir ekibiz. Hep birlikte Türk Telekom'u çok daha büyük bir şirket yapacağız."
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1232
Yazar: EntelKoyluYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.