Türk Telekom’dan Avrupa’da Fiber Altyapı Atılımı

Türk Telekom, 2010 yılında Türk Telekom Grubu’na katılan, Avrupa’nın önde gelen bağımsız toptan data ve kapasite sağlayıcılarından Pantel’in desteğiyle Türkiye’nin yurtdışı çıkış kapasitesini 1.2 terabite çıkartıyor.

Türkiye’nin hızına hız katmak amacıyla yapılan bu atılım ile 2005 yılında 30 gigabit olan yurtdışı çıkış kapasitesi, yapılan yatırımların sonucunda bugün itibariyle 650 gigabit seviyesinde bulunuyor. Yapılan son artışla birlikte 1.2 terabite yükselecek hız ile 2005 yılına göre  40 kat artış sağlanmış olacak. Bu sayede dijital dünyanın kapıları çok daha hızlı açılıyor; erişim kapasitesi daha da artıyor. Sağlanan kapasite artışıyla yurtdışında barındırılan, aralarında Google, Youtube, Facebook, Twitter gibi popüler platformların da bulunduğu pek çok siteye Türkiye’den erişim çok daha hızlı hale geliyor. Üstelik internetin yoğun kullanıldığı zaman dilimlerinde de erişim standardı korunmuş oluyor.

Pantel, 16 ülkeyi kapsayan 27.000 km fiber optik ağıyla, Türkiye’nin Ortadoğu ile Avrupa arasında karadan ses ve data köprüsü haline gelmesine önemli bir katkı sağlıyor. Türk Telekom Pantel ile birlikte, Türkiye, Ortadoğu ve Asya pazarlarını Batı Avrupa ve Amerika’ya bağlayan data ve genişbant trafiğini de sağlayarak küresel konumunu daha da güçlendiriyor.

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt ve Pantel CEO’su Gregg Betz’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda; Türk Telekom Grubu’nun vizyonu ve Türk Telekom’un uluslararası ses ve data taşımacılığı alanında attığı son adımların yanı sıra Pantel altyapısının Türk Telekom’a sağlamış olduğu katkılar paylaşıldı.

http://www.youtube.com/watch?v=XkgWulUYvkQ&

Kaynak:
Tarih:
Hit: 807
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.