Turkcell - Vodafone Çatışması

Son günlerde Türkiye’nin iki büyük operatörü, müşteri memnuniyeti kampanyası başlattı. Hergün birçok mecrada reklamlarını gördüğümüz bu kampanyalarda Tüketici Hakları ön planda tutuluyor ve bir anlamda haklar tüketiciye anlatılıyor, iade ediliyor.

 

Turkcell‘in kampanyasının adı ‘Cep anayasası’, Vodafone‘un ise ‘Tüketici Hakları Bildirgesi’. İki kampanya hem isim hem de fikir olarak birbirine çok benziyor. Ayrıca iki kampanyanın aynı anda başlamış olması da kafalarda soru işareti oluşturuyor. Eğer iki firmanın da aynı anda aklına aynı fikir gelmediyse burada bir esinlenme söz konusu.

İki operatör arasındaki tartışma da bu noktada başlıyor. Vodafone Türkiye, söz konusu kampanyanın kendileri tarafından Ocak 2009′da başlatılan ‘Müşteri memnuniyeti’ hareketinin devamı olduğunu belirtti ve Turkcell’in bu kampanyayı taklit ettiğini savundu. Bunun bir sonucu olarak da Vodafone, 17 Mart 2011 tarihinde hukuki süreci başlattı.

Turkcell ise ‘Cep anayasası’ kampanyasının 29 Aralık 2009 tarihinde alınan bir karar ile başladığını belirtti ve Vodafone iddialarının haksız olduğunu savundu. Turkcell de konuyu hukuki mercilere taşıdığını açıkladı.

Bu tartışma iki firma için de oldukça önemli. Zira mahkeme sürecinden bir taraf galip çıkarsa diğer taraf oldukça büyük yara alacaktır. Biz şimdi sizlere iki firmanın yaptığı basın bildilerini sunuyoruz. Bakalım ‘taklit’ iddialarının sonu nereye varacak?

TURKCELL Cephesi

Vodafone’un özellikle son iki seneyi aşkın süredir Türkiye’de izlediği basın ve reklam iletişiminin adil rekabet şartlarını ihlal edici, kamuoyunu bilinçli ve sistematik bir şekilde yanıltıcı unsurlar içerdiğini büyük bir üzüntü ile gözlemliyoruz.

Turkcell, gerek mobil numara taşıma rakamları, gerekse Türkiye’ye yaptıkları yatırım miktarı bilgileriyle kamuoyunu yanıltan Vodafone’u, rekabet ilkelerine ve iş etiğine aykırı hareket ettiğinden yola çıkarak pek çok yetkili merci nezdinde hukuki girişimler yaparak uyarmıştır. Yetkili Kurum ve Kurullar tarafından uyarılan Vodafone’un iletişim stratejisinde değişiklik yapmadığı hayretle izlenmektedir.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 17 yıllık tarihinde müşteriyi her zaman odağına alarak, musterilerine daha fazla avantaj sunacak girşimlerde bulunarak rekabete de örnek olmuştur.

Bugün Cep Anayasası olarak bilinen kararlar bütünün temeli, 29 Aralık 2009 tarihinde şirketin tüm birimlerinden yöneticilerin ve halkla ilişkiler danışmanlarının katılımı ile gerçekleştirdiği iç toplantıda atılmış, bir çeşit ‘müşteri manifestosu’ üzerinde çalışılma kararı alınmış, toplantı raporları ile tüm katılımcılara da duyurulmuştur.

Turkcell müşterisi için yapmış olduğu bu girişimi çalışanlarına iç lansman toplantıları ile 5 Temmuz 2010’da duyuran Şirketimiz, Vodafone Türkiye’nin yaptığı dayanaksız suçlamalar kapsamında, hatta bu fikrin Turkcell’e ait olduğunu belirler nitelikteki belgeler ile birlikte gerekli ihtarı kendilerine hukuki yollar ile iletmiştir.

Ülkemizin en değerli şirketlerinden biri olan Turkcell’in itibarını zedelemeye yönelik mesnetsiz ve yanıltıcı iddialar karşısında hukuki haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

 

 

Vodafone Cephesi

Vodafone Türkiye’nin, “Tüketici Hakları Bildirgesi” kampanya fikrini, yaklaşık bir yıl önce oluşturduğu belirtildi. “Bu kampanyadaki vaadlerini somutlaştırmak üzere titizlikle yürütülen çalışma programı tamamlanmış ve ardından reklam kampanyası olarak sunulmuştur. Vodafone Türkiye, Ocak 2009 itibariyle başlattığı ‘müşteri memnuniyetine odaklı’ uzun dönemli stratejik programının mihenk taşı olarak uygulamaya koyduğu ‘Vodafone Tüketici Hakları Bildirgesi’ kampanyasının, taklit edilerek kullanıldığı gerekçesiyle Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş aleyhinde 17 Mart 2011 tarihinde hukuki süreci başlatmıştır. Vodafone Türkiye, söz konusu kampanyasının lansmanı esnasında taklit edilerek ‘Cep Anayasası’ adı altında kullanılmasının yasal yaptırım gerektirdiğini bir ihtarname ile muhatap firmaya bildirerek bu durumun derhal düzeltilmesini ihtar etmiştir”

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1532
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.