Türkiye genişbant teknolojilerinde geç kalmamalı

Tüm dünyada yarattığı katma değerler ve hizmet çeşitliliğiyle rekabeti körükleyen gözde teknolojilerin başında gelen genişbant internet erişimi, Türkiye’de de ilgi ile izleniyor. Özellikle mobil ve sabit telekomünikasyon alanında yaşanan rekabetin, önümüzdeki dönem 3N ve WiMAX gibi genişbant erişim lisanslarıyla daha da artması bekleniyor. BThaber olarak bu konuda görüş aldığımız Motorola Türkiye Ülke Müdürü Cenk Cesur ve Motorola Bölge Satış Direktörü Alper Türken, genişbant internet erişiminin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yakından takip edildiğini belirtti. Motorola yetkilileri, özellikle 3N ihalesinin sonuçlanmasının ardından WiMAX ihalesinin de yapılması gerektiğini dile getiriyorlar.
Cesur, yüksek hızlı kablosuz genişbant internet erişiminin 60 kilometrelik alanda kullanımını sağlayan WiMAX teknolojisinin, tek bir baz istasyonu üzerinden binlerce kullanıcıya hizmet vereceğini belirterek şunları söylüyor:
"Sıçramanın eşiğindeyiz"
“90'lı yılların başında GSM şebekelerinin dünyada yarattığı sıçramanın benzerini WiMAX gerçekleştirecek. WiMAX'in sağladığı hizmetler sıralandığında günümüzde de böyle bir sıçramanın eşiğinde olduğumuzu söyleyebilirim. WiMAX'in sağladığı olanaklardan biri de videonun genişbantta mobil olarak evde, ofiste ve geniş alanlarda kullanabilmek olacak. ”Türkiye'deki siyasi hareketliliğe rağmen genişbant erişim teknolojilerinin kilit öneme sahip olduğunu dile getiren Cesur, "Türkiye’ye uzun vadedeki parametrelerle bakıldığında hem bizim açımızdan hem diğer şirketler açısından önemli bir ülke olduğunu görüyoruz. Ama kısa vadede tabi ki riskler görülüyor. Bu bizi de diğer şirketleri de daha ihtiyatlı adımlar atmaya itiyor."dedi.
Türkiye'de Motorola'nın önümüzdeki dönemlerde yatırımları konusuna da değinen Cesur, "Motorola’nın gelişmekte olan ülkelerde yazılım alanında ciddi yatırımları var. Polonya'da, Rusya'da, Türkiye'de bu tarz yatırımlar gündeme gelebilir. Motorola'da Türkiye'deki insan potansiyelinin farkında ve uygun fırsatlar oluştuğunda bunu değerlendirmek isteyecektir."diye konuştu.

3N mi, WiMAX mi, DSL mi?
WiMAX, DSL ve 3N gibi teknolojilerin gerekliliğinin sık sık kıyaslandığını belirten Motorola Bölge Satış Direktörü Alper Türken, bütün teknolojilerin kullanım alanlarının ve yerlerinin farklı olduğuna, dolayısıyla özellikle de büyük oyuncuların bunların hepsini bir arada kullanacağına değindi. Türkiye'nin genç ve dinamik yapısının yeni teknolojilere uyum sağlama açısından olumlu olduğunu ifade eden Türken, 3N konusunda da bu yüzden daha fazla gecikilmemesi gerektiğini söyledi. 2008 yılı sonuna kadar gerçekleşmesi planlanan 3N ihalesine de değinen Türken," Lisanslama konusunda fiyatların mantıklı olacağını ve erken dönemde Avrupa'da yaşanan kazaların Türkiye'de yaşanmayacağını düşünüyorum" dedi.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 598
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.