Türkiye’nin Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi Kuruldu!

Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay bilimleri alanındaki üniversitesi Ankara’da kuruldu. Türk Hava Kurumu (THK) tarafından kanuni süreci tamamlanan “Türk Hava Kurumu Üniversitesi”  ülkenin havacılık ve uzay alanında ihtiyaç duyduğu personelin karşılanmasına hizmet edecek.

Üniversitenin ilk mütevelli heyeti toplantısı Ankara’da geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi  ve rektör olarak Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Ünsal Ban seçildi. Toplantıda üniversiteye bu yıl ek kontenjanla toplam 180 öğrenci alınması kararlaştırıldı.

TBMM’de kabul edilen kanunla kurulan Türk Hava Kurumu Üniversitesi için İzmir’in Selçuk ilçesinde yer tahsisi yapıldı.

Üniversitenin mütevelli heyetinde İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB)Başkan Vekili Kurtoğlu da yer aldı. Aynı zamanda THK Menemen Şube Başkanlığı görevini de üstlenen Hilmi Kurtoğlu: “Bu şeref, tüm Menemen’e ve İzmir esnaf teşkilatına aittir. Ankara’daki çalışmalarımda mesai arkadaşlarımı en iyi şekilde temsil etmeye gayret edeceğim. Türk Hava Kurumu Üniversitesi, geleceğe yatırım yapan bir kurum olacak. Havacılık sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda kuruluşla yapacağı işbirliği sayesinde mezunlarına iş garantisi sağlayacak.” şeklinde konuştu. Üniversitede pilotluk eğitimi de verileceğine değinen Kurtoğlu: “Ankara ve İzmir’de bulunacak pilotaj bölümlerinde lisans eğitimi verilecek. Buna ek olarak farklı bölümlerden mezun olmuş ancak pilotluğa hevesli öğrencilere de 18 ay yüksek lisans programı uygulanacak.” dedi.

Merkezi Ankara’da olan üniversiteyle ilgili açıklama yapan THK Genel Başkanı Osman Yıldırım: “Dünyanın 37. havacılık ve uzay üniversitesi olan THK Üniversitesi bünyesinde Havacılık-Uzay Bilimleri, Mühendislik, İşletme, Hava Ulaştırma fakülteleriyle Havacılık-Uzay Bilimleri, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler enstitüleri faaliyet gösterecek. Uzay mühendisliği, havayolu işletmeciliği, havaalanı işletmeciliği, hava trafik yönetimi, mekatronik mühendisliği, havacılık elektroniği ve kabin hizmetleri konularında eğitimler verilecek.” dedi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 971
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.