Twitter’a Türkçe Desteği Geldi

Sosyal ağ trenini Facebook’tan sonra en hızlı şekilde yakalayan Twitter’ın dil desteğine her gün yeni bir ülke ekleniyor. Türkiye’nin de sırası geldi ve dil seçeneklerinin arasına Türkçe de katıldı. Dünyanın en büyük mikro blogunun Türk kullanıcıları dilerlerse Twitter sayfalarını Türkçe olarak yönetebilecek.

Bir süredir farklı dillerde arabirim sunabilmek için açık katılımlı bir süreç başlatan Twitter sonunda Türkçe seçeneğini de kullanıcılara sundu. translate.Ama twttr.com adresindeki Twitter tercüme merkezine gelen tavsiyelerden oluşturarak kullanıcılara sunan TürkçeTwitter ta olarka oturmadığı için arada bazen İngilizce kelimeler görürseniz şaşırmayın. Örneğin “Recently listed in:” gibi İngilizce kalan yerler var. Ya da takipçi sayfalarına girildiğinde listelenen kişilerin yanındaki butonların üzerine gelindiğinde hala İngilizce kalıplar göze çarpıyor. Bunun dışında reply yanıtla olarak çevrilirken “retweet” kelimesi aynen korunmuş ve “retweetler”, “retweetle” olarak kullanılmış. Bunlar dışında herhangi bir problem yok ve site Türkçe arayüzle eminiz ki birçok kişi açısından kullanımı daha zevk veren bir hal almıştır.

 

Twitter’ı Türkçe kullanmak için “HesapAyarları”ndaki menüden Türkçe’yi seçmeniz yeterli

Peki Twitterı Türkçe yapmak için hangi adımlarınız izlemeniz gerekiyor hemen ondan da bahsedelim. Yeni görünümde sol üst tarafta kullanıcı adınızın bulunduğu aşağı doğru açılan menüden “settings” kısmına tıklayacaksınız. Açılan pencerenin üst taraftaki hesap sekmesinin 4. Sırasında Language listesinde Türkçe’yi seçip save dediğiniz anda Twitter sayfanız artık Türkçe arayüzü ile görünecek.

Bunun dışında sadece bilgisayar ile değil Android telefonların Twitter uygulaması da Türkçe dil desteğine kavuştu.  Vodafone Türkiye ile anlaşmalı olan SMK hizmetinin komutları da Türkçe olarak kullanılabilmekte

Kaynak:
Tarih:
Hit: 854
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.