Ubuntu Tabletler mi Geliyor?

Farklı markaların tabletlerinde resmi olmayan sürümler gördük, peki ya Canonical, Tablet çıkarırsa?

Bugüne kadar, belki de Android ile çalışan telefonlardan da önce, farklı Linux dağıtımlarını çalıştırabilen akıllı telefonlar gördük, yakın zamana kadar Ubuntu kurulmuş tabletlerle karşılaştık, ama bunların hiç biri, resmi bir sürüm değildi ve haliyle ticari bir konumu yoktu.

Ubuntu‘ya has bir özellik olan ve esasında Apple‘ın ‘dock’ sistemine benzerliğiyle dikkat çeken Unity‘nin, dokunmatik performans açısından çok verimli oluşu; Ubuntu‘nun ARM işlemci desteğine kavuşması gibi etkenlerle birlikte, Canonical‘ın Ubuntu yüklü tabletlerle piyasaya girebileceği sinyali şeklinde yorumlanıyor.

Canonical kurucusu Mark Shuttleworth de, Ubuntu topluluğunun artık geleneksel PC anlayışının ötesine geçmesi gerektiğini resmi ağızdan dile getirdiği için, bu ihtimalin pek düşük olduğu da söylenemez.

Fazla detay verilmemekle birlikte, Shuttleworth; artık telefonlar, tabletler ve hatta SmartTV’ler için işletim sistemleri dizayn etmenin zamanının geldiğini söylüyor.

Shuttleworth‘e göre, bu tarz ürünler için piyasaya sürülebilecek en yakın sürüm, Nisan 2014‘te çıkması planlananUbuntu 14.4 sürümü.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 770
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.