Ucuz iPhone 3GS İle Yola Devam

Apple’ın ucuz bir iPhone geliştirdiği konusundaki haberler uzun süredir konuşuluyor. Özellikle Android’in birçok farklı fiyat segmentinde telefonlar sunması, uzun vadede iPhone için ciddi bir tehdit. Bu sebeple büyüyen pazardan daha fazla pay kapmak isteyen Apple’ın daha ucuz bir iPhone’u satışa sunabileceği belirtiliyor.

Apple genellikle fiyat konusunda strateji değiştirmeyen bir firma. Mac modelleri piyasadaki genel fiyat ortalamasının üstünde bu durum uzun süredir aynı. iPhone, iPod touch ve iPad gibi ürünler de ilk günkü fiyat seviyelerini koruyor. Bu açıdan bakıldığında Apple’ın 200 Dolar seviyesinde bir iPhone üretmesi pek mantıklı gelmiyor.

Ancak firmanın fiyat politikası farklı bir biçimde değişebilir. Son olarak ortaya atılan iddialar, ucuz iPhone’un 3GS modeli olacağını söylüyor. Şuan ABD’de 449 Dolara satılan cihaz, 2009 yılında 599 Dolar fiyatla satışa sunulmuştu. Ardından iPhone 4 gelişiyle 2010 yılında 8GB kapasiteli 3GS satışa sunuldu ve fiyatı 499 Dolara düşürüldü. Verizon iPhone 4’ün gelişiyle de fiyat 449 Dolara kadar indi.

Apple’ın yıllardır süre gelen stratejisine baktığımızda iPhone 5 geldiğinde 3GS üretiminin sona ermesi gerekiyor. İşte haberimizin can alıcı noktası da burası. Birçok farklı kaynak Apple’ın 3GS üretimine devam edeceğini ve fiyatını da 350 Dolar civarına kadar çekeceğini söylüyor. Bu da bir süredir konuşulan ucuz iPhone fikrine uyuyor. Ayrıca bazı kaynaklar iPhone 5’in gelişiyle iPhone 4’ün üretimden kalkacağını da söylüyor ancak biz bunu pek inandırıcı bulmuyoruz.

 

Fiyatı düşen 3GS’in, ABD’de kontratlı seçeneklerde vedavaya sunulması da mümkün olabilir. Şuan cihazın kontratlı fiyatı 99 Dolar.

iOS 5’i kullanabilen cihazlar listesinde bulunan 3GS, tüm özelliklerden faydalamayacak gibi. Yazılım konusunda tam destek görmeyen bir cihaz, kullanıcılardan ne kadar ilgi görür? Bu sorunun cevabını Apple’da düşünüyor olsa gerek..

Kaynak:
Tarih:
Hit: 758
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.