Ucuza Radeon gücü!

Giriş seviyesine hitap eden ucuz Radeon HD 5xxx kartlar hazır: İşte o kartlar ve fiyatları...

AMD, HTPC'ler için yeni bir ekran kartı duyurdu. Low Profile formatında üretilen Radeon HD 5450 pasif soğutucuyla beraber geliyor, DirectX 11 komut setlerini destekliyor ve fiyatı 70 Dolar civarında.

Ekran kartının temelini Cedar kod adlı RV810 GPU'su oluşturuyor. GPU, AMD'nin güncel giriş seviyesi segmentini tanımlıyor ve bu segmetin en zayıf ekran kartı. Nitekim en yeni GDDR5 bellekler de kullanılmıyor. Bunun yerine 512 veya 1024 MB miktarında DDR2, DDR3 ve GDDR3 RAM'li modeller sunuluyor. Bellek, 64-bit'lik arayüz üzerinden GPU'ya bağlanıyor. GPU saat hızı 650 MHz ve maksimum güç tüketimi 19 Watt. Bu sayede pasif ve tamamen sessiz soğutucuların kullanılması mümkün oluyor.

Modele göre farklı bağlantı arabirimleri sunuluyor. DVI, HDMI ve DisplayPort arabirimine sahip ve böylece ATI'nin Eyefinity teknolojisini (tek ekran kartından üç monitöre çıkış) destekleyen sürümler çıkıyor. Diğer sürümler ise VGA, DVI ve HDMI sunuyor. Sonuç olarak Radeon HD 5450 kasası ufak olan oturma odası PC'lerine hitap ediyor.

Kaynak: CHIP Online
Tarih:
Hit: 1105
Yazar: WALLACEsYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.