Üretim aşamasında virüs tehdidi

Üretim%20aşamasında%20virüs%20tehdidi

iPod'lardan navigasyon sistemlerine, bugünün bazı gelişmiş teknolojik cihazları, raflarda fabrikadan gelen istenmeyen ekstralarla beraber satılıyor. Bir diğer deyişle, üretildiği anda önceden yüklenmiş şifre çalan virüsler, hacker'lara saldırmaları için açık kapı bırakan açıklar bilgisayarlara spam dağıtıyor.

İnternet üzerinden porno görüntülerini PC'lerine indirmemeleri ve güvenilir kaynaktan gelmeyen e-mail'in içinde yer alan dosyaların açılmaması yönünde bilgisayar kullanıcıları yıllardır uyarılıyor.

Ancak şimdi sorun daha da vahim:
iPod ya da benzeri bir aletinizi sisteminize takar takmaz tehdit altındasınız. Daha önce bahsettiğimiz gibi virüsler artık bu gibi aygıtlara imal edildiği anda yüklenmiş oluyor.

Bunun örnekleri geçtiğimiz aylarda yaşandı: Amerika'da bulunan Best Buy mağazalarında satılan Apple iPod'larda bu türden vakalara rastlanıldı.

Ancak, genellikle fiyatları aşağıya çeken Çin fabrikaları bu tehdidin ana kaynağı.

Virüs probleminin üretimde kalite kontrolünün noksan yapılmasından ötürü ortaya çıktığı düşünülebilir.Belki dikkatsiz bir işçi, üretilen bu aygıtları test ederken virüslü bir bilgisayara bağlıyor ve bu bilgisayardan virüs kapan sözkonusu aygıt, son kullanıcıya bu virüs tehdidiyle ulaşıyor.

Ancak bu durumun organize olan Çin fabrikalarının ya da hacker'ların sabotajı olduğunu düşünenler de yok değil.
Eğer üretimin ilk aşamalarında bir virüs tehdidi ortaya çıktıysa, bunu bilen kötü niyetli bir işçi ya da bir hacker, bu yazılımı hedef aygıtlara rahatlıkla kurabilir ve bu problemlerin daha da büyümesine neden olur

Kaynak:
Tarih:
Hit: 659
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.