Usame Bin Ladin, Hackerlara Fırsat Oluşturdu

El-Kaide Lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü haberinin dünya üzerinde yankısı büyük oldu, elbette sanal saldırganların üzerinde de! Çeşitli sosyal mühendislik teknikleri ile bu olay üzerinden internette bulaşıcı kodlar yayılmaya başladı. ABD’de bulunan ESET Sanal Tehdit Analiz Merkezi’nin Eğitim Müdürü Randy Abrams, saldırganların zararlı yazılımları dağıtmak için kandırmaya yönelik videolar ve yanıltıcı arama motoru optimizasyonu teknikleri kullandıklarına dikkat çekti.

 

“Kötü adamlar kullanıcıları çok iyi tanıyor“ diyen Abrams, şu açıklamayı yaptı: “Hackerler, tek yapmaları gerekenin Bin Ladin hakkında video ya da resim olduğunu bildiren bir link yayınlamak olduğunu biliyorlar, çünkü kullanıcıların hiç düşünmeden merak ederek tıklayacaklarından eminler. Bu tür büyük haberlerde mutlaka ortalığa yayılan kandırmaya yönelik video görüntüleri oluyor, tabi ki amaç bilgisayarlara zararlı yazılım bulaştırmak. Dolandırıcılar aynı zamanda arama motorlarının nasıl optimize edileceğini de biliyorlar. Bu sayede virüslü siteler arama sonuçlarında hep üst sıralarda geliyor. Gerçek şu ki, ne aradığınızın pek bir önemi yok, dolandırıcılar bulmanızı istedikleri şeyi size zaten buldururlar fakat doğa felaketi, ünlü biri ya da terörist saldırılar hakkında önemli haberler çıktığı zamanlarda bu tür kandırma eylemleri de artıyor.“

Randy Abrams, şu uyarılarda bulunuyor:

Haberleri her zaman bilinen sitelerden okumaya gayret edin. Hiç bilmediğiniz bir siteye sadece bir arkadaşınızın tavsiyesi üzerine o da arkadaşınızın kullandığından emin olduğunuz sürece girin. E-posta, anında mesajlaşma programı ya da Facebook gibi ortamlarda paylaşılan bağlantılar zararsız oldukları anlamına gelmez, arkadaşınızın hesabı çalınmış olabilir. Sadece yüz yüze yapılan tavsiyelerden emin olabilirsiniz.

Uyanık olun,arama sonuçlarınıza dikkatli bakın ve bildiğiniz sitelerden şaşmamaya çalışın. Örneğin YouTube ‘bilinen‘ bir site kapsamında değildir çünkü yöneticilerin içerik üzerinde tam bir kontrolü yok. YouTube yöneticileri, zararlı içeriği temizleme konusunda iyiler ama temizleme işi zaman alır, bu arada kullanıcıların kandırılması işten bile değil.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1065
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.