Vatikan Hackerları Kutsadı

Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan’ın teknoloji ve sanal alemle olan ilişkisi her geçen gün daha da artıyor. Önce iPhone sonra Facebook derken şimdi de hackerlar hakkında açıklama yapan Vatikan, hackerlığın Hristiyan değerleriyle uyumlu olduğunu iddia etti.

Bir Vatikan yayını olan Civilta Cattolica adlı dergide, Cizvit Papazı Antonio Spadaro’nun kaleme aldığı makalede, bilgisayar hackerlarının klasik anlamdaki Hristiyan değerlerini kucakladıklarını ve yaptıklarının olumsuz algılanmaması gerektiğini, hackerların internet üzerinde yaptıkları istismarı “Tanrı’nın ‘yaratma’ kavramına katkıda bulunmanın bir formu” olarak gördüklerini açıkladı.

 

Hacker dostu papaz Spadaro, ayrıca yazısında hackerların “Problem çözmek için kullandıkları neşeli ve akılcı uygulamaları”, kar amacı gütmemeleri , otorite ve rekabete karşı duruşlarıyla Hristiyanlığın öğretileriyle bağlantılı olduğunu iddia etti.

“Ateşin altında kontrol, rekabet ve mülkiyet vardır” diyen Spadaro, hackerların kafa yapılarında “net bir teolojik köken” olduğuna inandıklarını da sözlerine ekledi. Tabi bu sözler teknoloji dünyasında pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Örneğin teknolji yazarı Eric S. Raymond, papaz Spadaro’nun hackerların daha önce yapılan bir yapıyı bozarak kullanıma açan “cracker”larla karıştırılmaması gerektiğine de dikkat çekti.

Vatikan’ın hackerlar ile ilgili bu düşünce tarzı biraz kendileriyle çelişiyor denilebilir. Yüzyıllardır Hristiyan dünyasının dev gücü ve baskı mekanizması olan bu devletin, böylesine protest ve yıkım gücüne sahip bir grubu onaylanması hayli ilginç. Bakalım ilerleyen günlerde Vatikan ve Teknoloji dünyası arasında neler olacak?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1287
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.