Virüslü Antivirüs!

Antivirüs yazılımı AVG güvenlik duvarı ZoneAlarm'ı zararlı olarak rapor etti, ortalık karıştı...


Eğer hem AVG antivirüs yazılımını, hem de Zone Alarm güvenlik duvarı yazılımını kullanıyorsanız, kısa süre için de olsa ufak bir kriz yaşamış olma ihtimaliniz yüksek. AVG, Salı günü yayınladığı güncelleme ile zararlı veritabanını güncelledi; ancak ZonaAlarm'ı da zararlı olarak rapor etmeye başladı. Bunun sonucunda bazı ZoneAlarm bileşenleri, Agent_r.CX trojan'ı olarak etiketlendi ve karantinaya alındı. Sonuç olarak da güvenlik duvarı çalışamaz hale geldi.

Sorunun ortaya çıkmasıyla birlikte hem AVG, hem de ZoneAlarm forumlarında konuyla ilgili çok sayıda başlık açıldı. Sorun, yaklaşık 8 saatin ardından, AVG tarafından yayınlanan yeni bir güncellemeyle aşıldı.

Aslında buna benzer "yanlış alarm" durumları sık sık yaşanıyor. Haberde bahsi geçen sorun çok da büyük bir sorun değil; zira AVG ve ZoneAlarm'ı birlikte kullanan kişi sayısının pek de fazla olmadığı ortada. Asıl sorun, güvenlik yazılımlarının Windows sistem dosyalarını ya da JavaScript uygulamalarını zararlı olarak gördüğünde yaşanıyor.

 

 

Kaynak: CHIP
Tarih:
Hit: 1116
Yazar: mektepliYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.