Wii U’ya 3DS Gibi Kumanda

Nintendo’nun E3 lansmanında Wii U tanıtıldı. Ancak Wii U’nun öyle bir kumandası var ki onun için ayrı bir başlık açmamız gerekiyor. Kutu içeriğinde gelecek olan bu kumanda, başlı başına bir konsol olabilecek özelliklere sahip. Ancak Nintendo “Onu taşınabilir bir oyun konsolu olarak tasarlamadık” diyor.

Nintendo’nun uzun süredir HD Wii geliştirdiği konuşuluyordu. Aslında bu iddialar biraz da kullanıcıların isteklerinden kaynak buluyordu. 3DS’in piyasaya girişi ve iyi satış rakamları yakalamasından birkaç ay sonra gözler yine HD Wii’ye döndü. Ancak iddialarda bahsi geçen bir başka konu da Nintendo’nun üzerinde ekran bulunan bir kumanda hazırladığıydı. E3’te bu iddia da doğrulandı.

Wii U’nun kumandası, eski kumandaya göre çok daha büyük ve yetenekli. 6.2 inçlik dokunmatik ekran bile onu diğer kumandalardan ayrımak için yeterli. Fakat iki analog kontrol, arka kısımda yer alan tuşlar, stylus, mikrofon, ön kamera, jiroskop, akselerometre gibi özelliklerle bu kumanda 3DS’ten bile donanımlı.

Boyutları açıklanmayan cihaz, tahminen iPad ya da netbook benzeri boyutlara sahip. Ancak cihaz tamamen ev kullanımı için tasarlanmış. Nintendo başkanı Satoru Iwata da “Portatif bir oyun cihazı olarak tasarlanmadı” diyerek cihazın 3DS’e alternatif olmayacağını belirtti. Yine de yeni kontrol sayesinde bir televizyon olmadan oyun oynamak mümkün. Temel amaç ise DS’te de gördüğümüz gibi hem TV hem de 6.2 inçlik ekranı kullanarak oyun deneyimini artırmak. Bunun örneklerini aşağıdaki videoda da görebilirsiniz.

Ayrca yeni kumanda bazı ekstra özellikler de sunuyor. Kutu içeriğinde gelen stylus (Dokunmatik ekran kalemi) sayesinde çizimler yapmak mümkün. Ön kamera ise görüntülü görüşme imkanı sunuyor.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Lei-ehl5s4Q

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 541
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.