Wikia Search aramızda

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, Singapur'da düzenlenen Global Brand Forum'da Wikia Search'ü anlattı, dinleyenler "Hımmm," dedi.
Wikia%20Search%20aramızda%20|%20Wikipedia%20kurucusu%20Jimmy%20Wales,%20Singapurda%20düzenlenen%20Global%20Brand%20Forumda%20Wikia%20Searchü%20anlattı,%20dinleyenler%20

İnternete yukarıdan bakıp "Yenicem seni Guugıl!" diye bağıran arama sitelerinden Wikia Search sonunda beta'dan çıktı. Singapur'da düzenlenen Global Brand Forum'a (Küresel Marka Forumu) katılan Wikipedia kurucusu Jimmy Walsh da, bu vesileyle konu üstüne iki çift laf etme fırsatı buldu.

Walsh, şu an internet aramalarının neredeyse tümünün üç tane motor (Yahoo, Google, MSN) üzerinden geçtiğini, bu sitelerin iç işleyişlerini sır gibi sakladığını, bu durumun da kullanıcıların özel bilgilerinin güvenliğini tehlikeye atabileceğini, beri yandan Wikia Search'ün özel hayata saygılı ve yönetim açısından şeffaf olduğunu söyledi (Altmetincesiyle "Rabbena hep onlara, biraz da bize olsun").

Ancak, işi bilenlere göre Wikia Search bazı sorunlar doğurabilir. Bunlardan birincisi, bahsi geçen üç arama motorunun bilgileri sır gibi saklamasına neden olan, Wikipedia'nın kendisinin de önlemek için deli çıktığı "spam" sorunu. Diğeri ise, içeriği kullanıcıların sağladığı bir arama motorunda başta doğru düzgün sonuçlar gelmemesi, sonuçlar tatminkar olmayınca da kimsenin Wikia Search'ü ziyaret edip, uğraşıp, yeni siteler eklemeye gerek görmemesiyle oluşabilecek kısır döngü.

Neyse, Wikia Search'ü bir de siz deneyin, bakalım ne diyeceksiniz. Biz ise notumuzu çoktan verdik: Yahoyt'u arattığımızda sitenin kendisini 8. sırada çıkaran bir arama motoru? Yaramaz!

Kaynak:
Tarih:
Hit: 722
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.