Wikileaks‘ten Korkutan iddia

 

ABD gizli belgelerini sızdıran Wikileaks'e göre, El Kaide, Avrupa'da bir nükleer silah saklıyor ve Usame Bin Ladin yakalanırsa ya da öldürülürse bu bomba patlatılacak. Bin Ladin'in öldürülmesinin ardından bu iddia korku yarattı.

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'da düzenlenen operasyonda öldürülmesinin ardından El Kaide'den misilleme beklentisi, güvenlik önlemlerinin yoğunlaştırılmasına neden olurken, Wikileaks'te yer alan bilgi, korkuların en büyüğünü teşkil ediyor.

Wikileaks tarafından yayınlanan Guantanamo ile igili belgelerden birinde, 11 Eylül saldırılarının beyni olarak kabul edilen Halid Şeyh Muhammed'in, sorgusunda El Kaide'nin Avrupa'da bir nükleer silah sakladığını ve Bin Ladin yakalanırsa ya da öldürülürse bu bombanın patlatılacağını söylediği belirtiliyor.

Belgelerde, sorgulama sonucu ortaya çıkarıldığı anlatılan komplolar arasında nükleer silahın saklanmasının yanı sıra ABD'de kamu binalarındaki klima sistemlerine siyanür konulması, El Kaide'nin Londra'daki Headrow Havaalanı'na işçi yerleştirmeyi planladığı iddiaları da yer alıyor.

Halid Şeyh Muhammed, 2006'dan bu yana Guantanamo'da tutuluyor. 2003'te Pakistan'da yakalanan Şeyh Muhammed, Amerikalı gazeteci Daniel Pearl'ü de bizzat kafasını keserek öldürdüğünü söylemişti.

Söz konusu belge, Wikileaks tarafından yayınlanan çok sayıda belgenin arasında bulunuyor. Bu belgelerde Guantanamo'daki 780 tutukluya ilişkin çok gizli bilgiler ve çarpıcı değerlendirmeler de yer alıyor.  Belgelere göre, Guantanamo'da tutulanların 220'si "tehlikeli terörist" olarak sınıflandırılırken, 150'si şoför, çiftçi ve aşçı gibi masum Pakistanlı ve Afgan, 380'i alt düzeyde eylemci olarak görülüyor. Notlarda, bu kişilerin masum oldukları halde yanlış kimlik tespiti ya da yanlış zamanda yanlış yerde oldukları için Guantanamo'da yıllarca tutuldukları belirtiliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 351
Yazar: warlockYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.