Windows 7 Satış Rekorları Kırıyor

2000’li yılların başında haytımıza Windows XP girdi. XP Windows 98’den sonra çıkarılan ara sürümlerden sonra çok farklı bir PC deneyimi sunuyordu. Hatta öyle ki Microsoft’un tüm desteğini çekmesinden sonra bile hala Windows XP kullananların sayısı, net olarak bilinmese de piyasanın üçte birine hakim olduğu söyleniyor.

Arkasından gelen Vista da görselliği artırılmış web ortamıyla daha entegre çalışan bir işletim sistemi olarak kurgulandı Microsoft tarafından. Ama gerçeklik yazılım devinin kurguladığı gibi olmadı. Vista’nın hantallığı ve sömürdüğü sistem kaynaklarını PC kullanıcılarına ilallah getirdi. Sadece bu yüzden bile yüzbinlerce bilgisayar kullanıcısı Windows XP’ye geri döndü. Ama ne olduysa ondan sonra oldu Microsoft tüm o sancılı sürecin izlerini silecek bir işletim sistemine imza attı; Windows 7…

Windows 7’nin stabil çalışması, az sistem kaynaklarıyla üst düzey başarımı gibi önemli artıları kullanıcıların yanı sıra sektörden de tam not aldı. Microsoft bu kez başardığının farkına varır varmaz hala büyük çoğunluk olan XP kullanıcılarını Windows 7’ye kaydırmak için düğmeye basarak XP’ye verdiği server ve hizmet paketi desteğini sonlandırdı.

Peki Microsoft böyle önemli bir adım atarak XP’den kestiği destekten bir fayd gördü mü? Windows 7 kaç sattı? Hemen cevabını verelim; Vista sonrası kriz yönetme konusunda alışkanlık kazanan şirketin yüzünü güldüren Windows 7 satış rakamlarıyla da yazılım devine derin bir oh çektirdi. 22 Ekim 2009’dan bu yana satışta olan son işletim sistemi tam 350 milyon bilgisayar kullanıcısıyla buluşarak önemli bir satış rekoruna imza attı.

Microsft bu rakamın kaçını vendor yani bilgisayar üreticiler kanalıyla dağıldığını açıklamadı. Ancak ne olursa olsun Windows 7, XP’den aldığı bayrağı rekorlarla taçlandırarak yoluna devam ediyor. Şimdi beklenti Windows 8 yönünde büyüyerek artıyor. Umarız onun da sonu Vista gibi olmaz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 776
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.