Windows 7de flash önbellek desteği gelişecek

Microsoft, Vista halefi Windows 7'nin daha gelişmiş bir önbellek yönetimi sunacağını müjdeliyor...
Microsoft, Windows Vista ile RAM miktarı az olan sistemleri hızlandırmak amacıyla Flash bellek tabanlı ReadyBoost özelliğini tanıtmıştı. Flash belleklerdeki depolama alanı önbellek olarak kullanılıyordu; Flash belleklerde erişim süresi çok düşük hatta neredeyse sıfır olduğu için önbelleğe alınan dosyalara erişim daha hızlı oluyordu.

Windows 7 ile "ReadyBoost" özelliği daha da gelişecek

PDC 2008 konferansı sırasında firmanın bildirdiğine göre Windows 7'de birden çok Flash belleği bu özelliğe atamak mümkün olacak. Desteklenen medya biçimleri USB bellekler, bellek kartları ve dâhili Flash-sürücüler.

Aynı zamanda 4 GB'tan büyük ReadyBoost önbelleği kullanmak da mümkün olacak. Şimdiki gibi ReadyBoost yine xFAT, FAT32 ve NTFS dosya sistemlerini destekleyecek. ReadyBoost önbellek miktarının arttırılması ile daha fazla veri hızlı erişim için hazırda tutulabilecek.

Netbook'lar ve sınırlı kapasite sunan diğer bilgisayarlar gibi düşük sistemlerde gelişmiş ReadyBoost özelliği avantaj sağlayabilir. Fakat bugüne kadar ReadyBoost'un sürekli etki sağlayıp sağlamadığı tartışıla gelmiştir ki, bunun sebebi olarak genellikle kullanıcıların bu özelliği zaten yüksek performans sunan sistemlerde kullanması gösterilmiştir.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 558
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.