Windows 8 arayüzünde yeni değişiklikler olacak.

 

 

Microsoft, geliştiricilerin Windows 8 üzerine yaptıkları eleştirileri gözardı etmedi ve birkaç değişiklik sözü verdi. Bunlardan ilki uygulamalar ekranındaki öğelerin alfabetik olarak değil, gruplara göre sıralanacağı.

Ayrıca uygulama ikonları birbirlerine daha da yaklaştırılacak, böylece daha fazla simge bir ekran içinde görüntülenebilecek. Kurumsal kullanıcılar kendi şirketlerinin Başlat ekranını ağ üzerinde özelleştirip ortak hale getirebilecekler.

Microsoft, Windows 8′in kullanıcı için en uygun arayüz ve kullanıma sahip olmasına çalışıyor. Bu yüzden Windows takımı sürekli yeni özellikler deneyip uyguluyorlar.

- Metro ve geleneksel masaüstü arasında sorunsuz geçiş yapabiliyoruz (aslında eski masaüstü artık bir uygulama haline geldi).

- Microsoft, Win8′in bellekte Win7′ye oranla daha az yer kaplayacağını ima ediyor. Melez uyku modu ile yeni işletim sistemi güç yönetimi konusunda da hayli becerikli.

- Win8 arayüzü donanım hızlandırma desteğine sahip.

- Geliştirilmiş geri yükleme özelliği ile istediğiniz anda fabrika çıkış ayarlarına ve kurulumuna geri dönebiliyorsunuz, ya da isterseniz belirli güncellemeleri ve temel programları yükledikten sonra bir ana yükleme noktası oluşturabiliyorsunuz.

- Metro’nun Başlat ekranında iken klavyenizde yazmaya başladığınız anda belge veya uygulamalar içinde yerel bir arama gerçekleşiyor.

- Kernel seviyesi optimizasyonlar ve UEFI BIOS ile açılış/kapanış süreleri önceki sürümlere göre daha hızlı.

- IE10 internet tarayıcısı Metro ve geleneksel masaüstüne entegre edilmiş. Tarayıcı aynı zamanda çoklu dokunmatik desteği sunuyor.

- Güvenlik özellikleri ve Windows Defende daha becerikli.

- Görev yöneticisi üzerinde de yeni değişiklikler var. Otomatik olarak başlatılan programlar denetleniyor ve gerekli olmayanlar kendiliğinden kapanıyor.

- Yeni görev çubuğu ayarları, Metro tabanlı gelişmiş denetim masası, çoklu monitör seçenekleri ve görüntü özelleştirmeleri gibi birçok pencere de yenilenmiş.

- BUILD konferansında tüm katılımcılara Windows 8 geliştirici sürümü yüklü birer Samsung Slate PC verildi. Cihaz, Windows 7 yüklü Series 7 cihazı ile hemen hemen aynı. Yani Win7 çalıştıran hemen her cihaz Win8 de çalıştırabilecek.

- Windows 8, DirectX 11 ile gelecek. Daha sonraki DX sürümleri ile ilgili bir bilgi verilmiyor.

- Win8 çeşitlemeleri ile ilgili bilgi de henüz yok. Ancak tablet, laptop ve netbook versiyonlarının aynı olacağı tahmin ediliyor.

- Yol haritasına göre geliştirici sürümünden sonra Beta, RC ve RTM sürümlerini göreceğiz.

- Final sürümü “tarihe göre değil, kaliteye göre” belirlenecek

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1231
Yazar: plastnerYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.