Windows Phone 7, 2015’te Liderliği Alacak

Pyramid Research araştırma şirketi tarafından yapılan pazar araştırması, akıllı telefonların küresel mobil pazardaki yerinin dört yıl içinde patlayacağına işaret ediyor. Bu dört yıl içerisinde içeriklerin ve işletim sistemlerin donanımların önüne geçeceğini vurgulayan şirket konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Araştırma şirketi, şu ana kadar satılan akıllı telefonu sayısının 2011’de toplam 1.46 milyara ulaşacağını. Belirtilen rakam satılan akıllı telefon rakamlarının toplam cep telefonu sayısısın yüzde 27’sine denk geliyor. 2015’te ise bu oranın ikiye katlanarak yüzde 54’e çıkması öngürülüyor.

Akıllı telefonların göstereceği net yükselişte uygun fiyatlı Android akıllı telefonların büyük rol oynayacağı belirtilirkenraporda 2011 yılı için tahmin edilen büyümenin büyük bir kısmının Afrika ve Orta Doğu bölgesinden geleceği, buralarda da giriş seviyesi akıllı telefonlara, düşük fiyatlı cihazlara, çift SIM kartlı ve tam dokunmatik ekranlı cep telefonlarına talep olduğu biliniyor. Gelişmiş pazarlarda ise talebi oluşturacak etkenin amiral gemisi niteliğinde üst nokta cihazların, yeni özellik ve teknolojilerin olduğu vurgulanıyor. Bununla birlikte Huawei ve ZTE gibi şirketlerin üretmiş olduğu ucuz akıllı telefonların da zengin sayılan Doğu Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika pazarlarında yüksek talep görebileceği de tahmin ediliyor.

Son olarak, önümüzdeki dört yıl içinde akıllı telefon satışlarının büyük bir kısmını Android akıllı telefonların oluşturacağı söylense de, 2015 yılında Microsoft’un Windows Phone platformunun Android’i ve diğer işletim sistemlerini geride bırakarak dünyanın en çok satan akıllı telefon platformu hâline geleceği Pyramid Research tarafından iddia ediliyor.

2015’e kadar henüz dört yıl var… 2010 başından bu yana geldiğimiz nokta gözönüne alındığında dört yıl gerçekten uzun bir süre. Bu süre içerisinde Nokia ve Microsoft ortaklığının çıkaracağı WP7 telefonların kalitesi ve yetenekleri Pyramid Research’ün araştırmasının gerçekliğiyle doğrudan ortantılı. Tabii bu arada Android’in ölümcül hatalar yapması gerekiyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 664
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.