Windows XP yaşıyor!

Aslında Windows XP'nin satışta kalacağı süre ilk defa uzatılmıyor. Microsoft ilk olarak Windows XP'yi Şubat 2008'e kadar satışta tutacağını açıklamıştı. Eylül 2007'de ise bu süreyi Haziran 2008'e kadar uzatmıştı. Nisan 2008'de yaptığı açıklamayla süre 4 ay daha uzatmıştı. Ardından süre 7 ay daha uzatılarak Ocak 2009'a çekildi. Ve XP'den bir türlü vazgeçemeyen Microsoft, şimdi de popüler işletim sisteminin ömrüne 4 ay daha ekleyerek son satış tarihinin 30 Mayıs 2009 olacağını açıkladı.

Bu süre uzatmalarının başlıca sebebi, PC üreticilerinin uygun fiyatla sattıkları bilgisayarların Vista çalıştırabilecek donanım gereksinimlerini sağlayamaması. Bu durum, doğal olarak Linux yüklü sistemlerin piyasada cirit atmasına neden olabiliyor. Üreticiler bu bilgisayarları Windows XP işletim sistemi yüklü olarak pazarlıyorlar ama Microsoft XP satışını durdurduktan sonra düşük bütçelere hitap eden bu bilgisayarların da satışı devam edemeyecek.

Bu uzatmayla birlikte Windows XP, 89 ay satışta kalarak önemli bir başarıya imza atmış oluyor. Bakalım önümüzdeki aylarda yeni bir uzatma daha gelecek mi? Eğer Microsoft Windows 7'nin piyasaya çıkış tarihine kadar XP'yi öldürmezse de hiç kimse şaşırmasın...
Kaynak:
Tarih:
Hit: 931
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.