Yahoo nereye koşuyor?

Yahoo yöneticileri arasında, Cuma günü, Microsoft'un dışında bir alternatif bulmak için yoğun tartışmalar yaşandı. Yahoo üzerinde bir süredir yaşanan bu savaşın ana nedeni, aslında gün geçtikçe devleşen Google'ın, web arama ve reklam piyasasındaki büyümesinin önüne geçmekti.

Microsoft'un bu teklifinin dışında, Warner şirketinin AOL'yi Yahoo'nun %20 hissesine karşılık Yahoo'ya devretmesi de Yahoo'nun planlarından biri. Bunun yanında, diğer bir olasılık ise Yahoo'nun Microsoft ve The Wall Street Journal'ın sahibi Rupert Murdoch ile ilgilenmesi. Bu sayede MySpace, MSN ve Yahoo farklı bir şirket altında toplanabilir.

Yahoo'nun yöneticileri, aslında çok önemli kararlar almayı yakın zamanda beklemiyorlardı. Ancak ortalığın bir türlü durulmaması Yahoo'nun gelecek haftaya kadar bir karar vereceğini gösteriyordu.

eMarketer şirketinin tahminine göre Yahoo, MSN ve AOL, 2004'den bu yana ABD'deki online reklam sektöründe kan kaybediyor ve Google'ın 2004 yılından geçtiğimiz seneye kadar, bu şirketlerin masrafını %13.1'den %28.4'e kadar çıkarmış durumda. Yani Google'ın bu sektörde büyümesi, Yahoo, MSN ve AOL için ciddi bir tehdit oluşturdu yıllardır.

Şimdi ise Google çıtayı biraz daha yükseltiyor ve görsel reklamcılığa giriyor. Geçtiğimiz aylarda bünyesine kattığı DoubleClick'ten sonra, Google özellikle YouTube'un popülaritesini arttırmak için yoğun uğraş veriyor.

Yahoo, Google için çekici bir partner. Çünkü Yahoo, comScore'un yaptığı araştırmalara göre Şubat ayında 137 milyon ziyaretçi çekerek internet üzerinde ABD'de en çok ziyaretçisi olan şirket oldu. Google, AOL, Microsoft ve Fox Interactive Media Internet ise Yahoo'yu peşinden takip ettiler.

Geçtiğimiz Cumartesi, Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer, Yahoo'nun tekliflerini kabul etmemesi durumunda farklı çarelere başvuracağını ve ilk etapta Yahoo'ya teklif ettiği alım miktarını ciddi oranda indireceğini ifade etmişti. Yahoo'nun yatırımcıları ise, Microsoft'un 31$ olarak belirlediği Yahoo hisse değerininin oldukça az olduğunu, bu rekabet ortamında hisse değerlerinin daha da arttığına inandıklarını dile getirmişlerdi.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 545
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.