Yahoo’dan Google’a Komik Eleştiri

İlk önce Altavista vardı… Yahoo daha farklı yenilikler ve arayüzle gelerek, o zamanın en çok tercih edilen arama motoru Altavista’yı tahtından edene kadar. Yahoo’nun koltuğu ise internet devi Google tarafından kapıldı. Bilgiyi kalibre ederek internet kullanıcısına sunmak konusunda  ilklerin ve bitmek bilmeyen yeniliklerin sahibi Gooogle rakipleri tarafından ne kadar kıskanılsa da eleştirileri de üzerine çekiyor. Altavista – Yahoo, Yahoo – Goolgle rekabetinde tek bir fark var. Şimdilerde Altavista unutulup gitti ama hala bir dev olan Yahoo Google’ı rahatsız etmeye ve eleştirmeye devam ediyor. Ancak bu seferki eleştiri esprili bir yaklaşımı da beraberinde getiriyor.

Google’ın YouTube’u satın almasının üzerinden tamı tamına dört yıl geçti. Dünya çapında büyük ses getiren bu olay, YouTube’un ne kadar karlı bir yatırım olduğu sorularını sordrmuştu. Arama devinin 1.5 milyar dolara YouTube’u satın almasından sonra bu yatırımından kâr edip etmediği bilinmiyor. Ama yeni sosyal ağlar konusunda YouTube’un hem kendi içindeki yenilikleri hem de diğer sosyal medya ile olan entegrasyonundaki başaarısı her seferinde dillendiriliyor. Google temsilcileri ve CEO’sunun da konu hakkındaki yuvarlak cevapları kimsenin kafasındaki soru işaretlerinin yok olmasını sağlayamadı. Kâr etti mi etmedi m bilinmez ama YouTube, Yahoo – Google çekişmesini bir başka platforma taşımaya yetti de arttı bile.

 

The Wall Street Journal’ın haberine göre; bu yatırıma başka bir arama motorundan yorum geldi. Yahoo’dan Steven Mitzenmacher, Yahoo’nun karşısında çok önemli bir yıl olduğunu açıklarken en büyük rakibinin, YouTube yatırımı hakkında yorumda bulundu. Google’ın dört yıl önce YouTube için ödediği parayı “hala çılgınca” olarak niteleyen Mitzenmacher, hem internet konusunda bu kadar bilgiye sahip olacaksınız hem de böylesine çılgın bir yatırım yapacaksınız. Google’ı anlamak cidden zor” yorumunu yaptı.

‘Peki bunun güldüren tarafı ne?’ diye soracak olan olursa; Youtube’a verilen 1,5 milyar doları çok bulan Yahoo’nun 1999 yılında internet radyo servisi broadcast.com’a tam 5,7 milyar dolar vermişti.  Youtube hepimiz günde birkaç kez girip birşeyler izliyoruz. Broadcast.com’u hatırlayanınız var mı?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1009
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.