Yaratıcı Fikirlere Kaynak Yaratmanın Yeni Formu

Yaratıcı fikirlerin gerçekleşebilmesi için projelere kaynak sağlayan yenilikçi bir platform açıldı. Türkiye ve Avrupa’daki ilk ve tek crowdsourcing* (kitle kaynağı kullanımı) uygulaması olma özelliğini taşıyan Projemefon, aynı zamanda yaratıcı endüstriler için  de alternatif finansman alanı olma özelliğini taşıyor.

Projemefon, müzikten modaya, teknolojiden tasarıma, edebiyat, oyun, tiyatro, sinema, gastronomi ve daha birçok yaratıcı alanda proje sahiplerine harika bir fırsat sunuyor.  İyi bir fikrin, doğru iletişim ile geniş kitlelerin ilgisini çekebileceğine ve hak ettiği desteği göreceğine inancıyla yola çıkan Projemefon hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkesi aynı platformda buluşturuyor. Yaratıcı proje sahiplerine ve girişimcilere kalabalıkların gücüyle hedeflerine ulaşma fırsatı sunan bu yenilikçi platform kaynak yaratmanın yeni formu olarak öne çıkıyor.

Kitlelerin desteğiyle gerçekleşen ilk başarılı proje: Soaked

Projemefon’da dans, edebiyat, film&video, fotoğraf, moda, müzik, oyun, sanat, tasarım, teknoloji, tiyatro ve yemek alanlarında olmak üzere toplam 12 proje kategorisi yer alıyor. Müzik kategorisinde yer alan Soaked adlı müzik grubunun klip projesi, hayranları sayesinde Aralık ayı içerisinde 6.625 TL lik destek toplayarak proje hedefine ulaştı. Aynı zamanda Projemefon’daki ilk başarılı proje olma özelliğini taşıyan Soaked klip projesi, kısa sürede topladığı desteklerle, Projemefon’un yakın zamanda yaratıcı sektörler için alternatif bir finansman platformu olacağının habercisi.

En çok destek proje toplayan proje ise Ekümenopolis oldu; ödüllü belgesel sinemalarda gösterime girmek için istediği desteğin fazlasını toplayarak büyük bir başarı elde etti.

Projemefon yaratıcı sektörler için alternatif finans alanı yaratıyor

Projemefon; günümüzde ülke ekonomilerinin büyümesine katkı sağlayacak kadar etkili bir “meslek” olarak öne çıkan yaratıcı sektörler için kollektif davranma ve yaygınlaşma olanağı sunuyor.

Yaratıcı fikir ve projeleri olan amatör profesyoneller Projemefon sayesinde görünürlük kazanırken, bu alanda faaliyet gösteren girişimciler için hizmet ve ürünlerini geniş kitlelerle paylaşabiliyor.

Türkiye’de yaratıcı sektörler alanında yenilikçi fon sağlama olanağı sağlayan Projemefon bu yönüyle sektörün gelişimine yönelik bir misyon da taşıyor. Platform aynı zamanda yaratıcı projelerin sunduğunişürün ve hizmetlerle kültür- sanat ve yaratıcı alanlarda bir satınalmamecrası olarak da karşımıza çıkıyor.

Ya hep, ya hiç ! Projemefon nasıl çalışıyor?

İnsanları ortak bir amaç için bir araya getirerek projeleriyle başarı hikâyeleri oluşturmalarını sağlayan Projemefon’un çalışma sistematiği proje oluşturma, proje yükleme, destek süreci, sonuç ve ödüller olmak üzere beş ana adımdan oluşuyor.

Ön hazırlık aşaması olarak açıklanabilecek proje oluşturma adımında, yaratıcı fikir sahibi projesini oluşturduktan sonra, projesini gerçekleştirmek için gereken miktarı belirledikten sonra; kendisini, projesini detaylı anlatan bir video çekmeli ve metin hazırlar. Öte yandan destekçilerine destekleri karşılığında vereceği orjinal, eğlenceli ve özel ödüller belirler. Ödüller 1 TL ile 10.000 TL ücretlendirilmelidir.

Proje sahibi , proje içeriğini siteye üye olup yüklediği anda destek toplama süreci başlar. Proje 60 gün boyunca sitede yayında kalmaktadır.

60 günlük süre sonunda ise proje sahibieğerhedeflediği miktara ulaşırsa ya da hedeflediği miktarın üzerinde desteğe sahip olursa proje bitiş tarihinden itibaren maksimum 14 iş günü içerisinde topladığı tüm miktarın %10 u kesilerek proje sahibine iletilmektedir.Eğerproje sahibi hedeflediği miktara ulaşamazsa o ana kadar toplanan tüm destekler, destekçilere olduğu gibi iade edilir.

Hedeflediği miktara ulaşan başarılı proje sahibi ise projesini tamamlar ve destekçilerine ödüllerini en kısa zamanda iletir.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 767
Yazar: SARIYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.