Yeni iMac Parçalandı

Geçtiğimiz salı Günü yeni iMac serisini piyasaya süren Apple, tüm modelleri 4 çekirdekli Intel işlemcilerle donattı. Sandy Bridge işlemciler, en yeni AMD Radeon grafikler ve Thunderbolt portlarıyla birlikte iMac, oldukça güçlü bir masaüstü bilgisayarına dönüştü. Geçtiğimiz yıla göre fiyatların değişmediği de düşünülünce Apple’ın teklifi oldukça mantıklı.

Henüz üzerinden iki gün geçmesine rağmen iFixit, yeni iMac’leri parçalamış bile. Bu yıl neredeyse Mac Pro’ya rakip olacak bir donanıma sahip olan iMac, birçok farklı üreticinin parçalarını bünyesinde barındırıyor; Bunlar arasında Sony, LG, Western Digital, AMD ve Intel var.

iFixit’in parçalarına ayırdığı model giriş modeli olan 21.5 inç- 2.5 GHz i5 işlemcili model. Bu model 1199 Dolar fiyat etiketine sahip. 21.5 inçlik ekran, LG tarafından üretilen IPS aydınlatmaya sahip bir LCD. 1920×1200 çözünürlük sunan bu ekran haricinde 27 inçlik modelin ekranı da LG imzası taşıyor.

HDD ise Western Digital markası taşıyor. Bu modelde SSD seçeneği olmadığı için Apple’ın SSD konusunda kiminle işbirliği yaptığı bilinmiyor. Optik sürücü olarak da Sony tercih edilmiş.

Aşağıdaki resimde ise iMac’in kalbini barındıran devre kartını görüyoruz. İki pasif soğutucu ekran kartı ve işlemci üzerine yerleştirilmiş. Bu modelde kullanılan AMD Radeon HD 6750 ekran kartı, 512MB hafızaya sahip.

İşlemci üzerindeki soğutucu çıkarıldığında ise karşımıza LGA 1155 soket ve Intel Core i5-2400S işlemci çıkıyor. Tüm masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi işlemciyi kolayca bu yuvadan söküp başka bir Sandy Bridge işlemci takabilirsiniz. Tabii işlemcinin bulunduğu devreye ulaşmak biraz zaman alacaktır.

Sandy Bridge mimarisini kullanan Core i5-2400S, i5-2400 modelini tasarruflu versiyonu. Çok daha az ısı üreten ve güç tüketen bu işlemci, All in One yapısına daha uygun olduğu için tercih edilmiş.

Yeni iMac’in Bluetooth kontrollörü Broadcom, Wi-Fi yongası ise Atheros’tan alınmış. İşte tüm iMac ekipmanları bu kadar.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1839
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.