Yeni IP Teknolojisi

Son zamanlarda bir çogunuz internete gezinirken IPv6 gözünüze çarpımıştır veya duymuşsunuzdur. Neden kullandığımız sistemden IPv6 ya geçiliyor merak ettiniz mi.Sorularınızın yanıtları. Firmaların teknik servis bölümleri son zamanlarda IPv6 için alt yapı çalışmaları yapmaktalar. Birçok kişinin sebebini çözemedi bu hummalı çalışma internetin daha da büyüdüğünün habercisi. Kullanılan IPv4 sisteminden IPv6′ya geçmenin sebebi nedir.Bunun sonucunda internet üzerinde ne gibi değişiklikler olucak.Merakla beklediğiniz soruları bu yazı dizisinde okuyabilirsiniz. Ipv4 1981 yıllarda piyasa çıkmış bir Ip’dir.İçerisinde farklı görevleri olan katmanlar yer almakta ve bu sistem sayesinde bilgisayarlara hiç biri aynı olmıcak şekilde İnternet protokülü adresi tanımlamaktadır. Birçok kullanını bunu fark etmesede dünyada internetin …

Son zamanlarda bir çogunuz internete gezinirken IPv6 gözünüze çarpımıştır veya duymuşsunuzdur. Neden kullandığımız sistemden IPv6 ya geçiliyor merak ettiniz mi.Sorularınızın yanıtları.

Firmaların teknik servis bölümleri son zamanlarda IPv6 için alt yapı çalışmaları yapmaktalar. Birçok kişinin sebebini çözemedi bu hummalı çalışma internetin daha da büyüdüğünün habercisi. Kullanılan IPv4 sisteminden IPv6′ya geçmenin sebebi nedir.Bunun sonucunda internet üzerinde ne gibi değişiklikler olucak.Merakla beklediğiniz soruları bu yazı dizisinde okuyabilirsiniz.

Ipv4 1981 yıllarda piyasa çıkmış bir Ip’dir.İçerisinde farklı görevleri olan katmanlar yer almakta ve bu sistem sayesinde bilgisayarlara hiç biri aynı olmıcak şekilde İnternet protokülü adresi tanımlamaktadır.

Birçok kullanını bunu fark etmesede dünyada internetin ne kadar büyüdüğünün bir kanıtıdır.Peki ama neden diğer sisteme geçiyoruz diyorsanız işte size yanıtı çünkü 32-Bitlik sistemle çalışan protokol sistemi
bir çok firmaların toplu olarak protokol almasıyla giderek dolmaya başladı bu yüzdende bir üst IP moduna geçilmesi planlanılıyor.Bu sistemde ise 128 bit kapasiteye sahip olmasıdır ve internet sayfalarına daha hızlı
bağlanmanızı sağlayacaktır.

Bu sistem ev kullanıcıların değil ama internet sektörüyle uğraşan bir çok firmanın başını agrıtıcığa benziyor. Şuana kadar kulllandıkları bütün sunucuları ya değiştirmek zorundalar yada bu iki desteğide veren sunuculara geçmeliler bu onlara ek bir masraf çıkarmaktadır.Ev kullanıcıları ise bu sistemle daha karmaşık ve uzun ıplere sahip olacaklar.

8 Haziran tarihinde internet sektörünün zengileri olan Microsoft, Google ve Facebook firmalarını bu siteme geçmeyi planlıyorlar.Kaynak:
Tarih:
Hit: 1641
Yazar: erennYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.