Yeni nesil konsol: OUYA

PS3, Xbox 360 ve Wii'ye "hafif" bir rakip gelmek üzere. Bir Kickstarter projesi olarak başlayan Ouya oyun konsolu şimdiden başarı vaadediyor.

Kickstarter projeleri genelde hep başarılı olmazlar, projenin tutulmama riski her zaman vardır. Ouya projesi ise şimdiden hedeflenen rakamın neredeyse beş katını toplayarak başarısını garanti etmiş gibi görünüyor. ARM tabanlı, Android 4.0 işletim sistemi kullanan Ouya hafif ve uygun fiyatlı bir oyun konsolu. Diğer popüler oyun konsolları gibi televizyona bağlanarak kullanılan Ouya'nın en önemli özelliklerinden biri tamamen açık bir platform olması. Ürünün teknik özellikleri şöyle:

 

  • Nvidia Tegra 3 dört çekirdekli işlemci
  • 1GB sistem belleği
  • 8GB dahili depolama alanı
  • 1080p HD destekli HDMI çıkışı
  • WiFi 802.11 b/g/n
  • Bluetooth LE 4.0
  • USB 2.0 çıkışı (1 adet)
  • Üzerinde touchpad bulunan tam fonksiyonlu kablosuz gamepad
  • Android 4.0 işletim sistemi

Teknik özelliklerinden de anlaşılacağı üzere üst sınıf bir akıllı telefonun donanımına (ekran, kamera ve pil hariç) sahip olan Ouya yaşlı olmalarına rağmen güçlerini koruyan rakipleriyle yarışabilecek kadar hızlı değil. Bu yüzden projenin California merkezli geliştiricisi platformun hem yazılım hem de donanım olarak açık olmasına güveniyor. Öyle ki, Ouya'nın donanımını modifiye etmek isteyenlere (ilginç bir fikirleri olması halinde) hem cihazı, hem de devre şemalarını verebileceklerini söylüyorlar.

Ouya'nın oyunları akıllı telefon ve tabletlerde görmeye alıştığımız tarzda olacak. Eski ama sevilen oyunların Android platformuna uyarlanmış versiyonları da hazırlanıp kullanıcılara sunulacak. Projeyi hazırlayanlar Ouya'nın tüm oyunlarının deneme sürümlerinin kullanıcılara sunulacağını söylüyorlar. Böylece insanlar oyunları almadan önce deneyebilecekler. Cihazın herhangi bir optik sürücüsü bulunmadığından oyunları (ve uygulamaları) da uygulama mağazasından indirilecek, fiyatları da diğer konsol oyunlarına göre daha uygun olacak.

http://www.youtube.com/watch?v=xh6Ji_6Wg9c

Ouya'nın bir diğer avantajı da standart Android oyun ve uygulamalarıyla uyumlu olması. Bu sayede Google Play üzerinde kullanıcılara sunulan tüm uygulamalar aynı zamanda Ouya'da da kullanılabilecek. Bu cihazı sadece bir oyun konsolu olarak görmemek lazım, çünkü Ouya ile standart televizyonlar akıllı televizyona dönüşebiliyor, televizyon kullanarak internette dolaşmak veya sosyal ağlara bağlanmak mümkün oluyor. Ayrıca güçlü donanımı sayesinde format sıkıntısı olmayan bir medya oynatıcı gibi de iş görebiliyor. Projenin Kickstarter sayfasında 9 Ağustos'ta kaynak toplamanın sona ereceği ve üretimin başlayacağı söylenmiş. Sadece 99$ fiyatla satılacak olan Ouya sonbahar aylarında raflarda olacak.

Detaylı bilgi için:
http://www.kickstarter.com/projects/ouya/ouya-a-new-kind-of-video-game-console

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1427
Yazar: SARIYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.