Yeni yapılan anlaşma ortalığı karıştıracak

Dünyanın en büyük ikinci sosyal ağ sitesi MySpace, Microsoft ile iş birliğine gidiyor. Kendi alanlarında çok büyük olan bu iki firmanın iş birliği tek başına bile önemli bir haberken, asıl ilginç olan bu gelişmenin bilişim sektöründeki başka önemli firmaları da çok yakından ilgilendiriyor olması.

Yapılan açıklama öncelikle cep telefonu sistemleri ile ilgili. Daha önceden iPhone, Android ve Blackberry'ler ile uyumlu olacağını duyurmuş olan MySpace'in artık Windows Mobile ile uyum sorunu yaşamayacağı açıklandı.

İkinci açıklama ise MySpace'in artık Microsoft'un, Flash alternatifi Silverlight desteklediğini ve kullanacağı yönündeydi. Bir süredir Silverlight'ı yaymaya çalışan Microsoft, hemen hemen tüm bilgisayarlarda yer alan Adobe'nin Flash eklentisini bir türlü geçememişti. Ama bu anlaşma Silverlight eklentisinin bir anda milyonlarca kullanıcının bilgisayarına yükleneceği anlamını taşıyor.

Bu iki açıklama iki dev firmanın bundan sonra yürütecekleri iş birliklerinin ilk önemli adımları. Fakat bu iş birliğinin etkilediği başka devler de var. Bilindiği gibi Microsoft, Facebook'un ufak bir oranını satın almak için önemli rakamlar ödemiş ve Facebook ile bir reklam anlaşması imzalamıştı. Fakat şimdi Microsoft, Facebook'un en büyük rakibi ile iş birliğine girdi. Ve bu işin daha ilginci iş birliğine girdiği MySpace yakın zamanda Google ile 900 milyon dolarlık bir arama ortaklığı anlaşması imzalamıştı.

Bir anda sektörlerinin zirvesinde yer alan 4 firma kendilerini, son derece karmaşık bir durum içinde buldular. Bakalım bu kördüğüm bazı anlaşmaların sona ermesiyle mi çözülecek yoksa bu ezeli rakipler bir arada yaşamayı başarabilecekler mi?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 570
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.