Yeni Yıl E-Kartları’na Dikkat Edin

Yeni  yıl yaklaşırken, kutlama amaçlı gönderilen elektronik kartların da sayısı artıyor. Ancak bu konuda dikkatli de olmak gerekiyor, çünkü kartların bazılarında virüs olduğu belirtiliyor.

Yakınlarınızdan yeni yıl kutlaması için almış olduğunuz elektronik kartlara dikkat etmeniz gerekiyor. Her nekadar çevre dostu ve düşük maliyetli olan bu kartların pratikliği tartışılmaz olsa da, virüs konusunda dikkatli olmak ve bilgisayarınızın güvenlik önlemlerini artırmanız gerekiyor.

Tanıdığımız adresten gelen bu e-kartları açarken hiç tereddüt etmeyiz. Ancak, güven duyduğunuz kaynaklardan almış olduğunuz bu kartların daha fazla risk taşıdığını unutmamalızınız. Bunun için yapmanız gereken e-kartları açmadan önce iyice okumanız gerektiğidir. Bir tanıdığınızdan geldiğini düşündüğünüz bu e-kartlar, bilgisayarınıza virüs bulaştırmak isteyen kişiler tarafından gönderilmiş ve tanıdığınızın gönderdiği süsü verilmiş olabilir.

Yapılan araştırmalara göre, bu yıl başında dünya çapında 500 milyonun üzerinde kişinin birbirine e-kart göndermesi bekleniyor. Bu e-kartların sadece yüzde 0.1 lik olanı virüs içerse, bu yüzden yüzbinlerce bilgisayarın hasar görebileceği düşünülüyor. Bu virüsler sonucunda, yaşanacak dosya kayıpları da işlerin aksamasına büyük ölçüde neden olacaktır.

Tüm bu tehditleri göz önünde bulundurarak, bazı güvenlik önlemleri almanız gerekiyor:

Size gönderilen e-kartları bilgisayarınıza indirmek yerine, sitenin vermiş olduğu link’e tıklayarak görüntülemeyi denemelisiniz.

Eğer kaynağı bilinmeyen bir yerden yılbaşı ekartı aldıysanız, okumadan silmelisiniz.

Bilgisayarınızın AntiVirüs yazılımlarını mutlaka güncel tutun.

Bir e-kart gönderirken, o sitede bulunan, ancak oldukça küçük harflerle yazılmış olan koşulları okumalısınız. Çünkü bazı e-kart dolandırıcıları, bu açığınızdan yararlanıp, sizin adres defterinizdeki herkese sizden izinsiz e-kart gönderebiliyorlar.

AVG Link Scanner uygulaması ile, bir bağlantıya tıklamadan (Windows XP ve Vista kullanıcıları için) önce, o linkin güvenli olup olmadığını farkedebilir, tehlikeli dosyaları indirmenizi engellemiş olursunuz.

Kaynak: BilişimHaber
Tarih:
Hit: 1579
Yazar: angelofhopeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.