YouTube AİHM‘ye Gidiyor

 Dünyada beş ülkede (Endonezya, İran, Çin, Suudi Arabistan, Türkiye) yasaklanmış olan YouTube’un Türkiye’de  tekrar erişimine izin verilmesi için, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruldu.

 YouTube Türkiye Ofisi’nin Türkiye’de erişim iznini tekrar alabilmek için Ulaştırma Bakanlığı’na istenmeyen videolar ve  reklam gelirleri ile ilgili yapmış olduğu savunma ve başvuru sonucu reddedilmişti.

 Yaklaşık 1,5 yıldır yani Mayıs 2008′den beri sürmekte olan YouTube erişim yasağı, direkt olmasa da farklı kanallar  üzerinden erişimini sürdürüyor. İnternet Teknolojileri Derneği tarafından Başkan Mustafa Akgül’ün yaptığı girişimlerin  sonucunda, bu duruma olan itiraz girişimleri AİHM’ye kadar ulaştı. Gerekçe olarak ise, bu sebeple zarar gören  YouTube üyeleri gösteriliyor.

 Gün geçtikçe Türkiye’de çeşitli nedenlerden dolayı erişimi engellenen sitelerin sayısı artış gösteriyor. Ancak alınan bu  kararlarla ilgili mücadele yollarının sınırlı olması nedeniyle, bazı davalar AİHM’ye taşınıyor. İşte YouTube Türkiye  Ofisi’de böyle bir çözüm arayışına giren sitelerden oldu.

 Mustafa Akgül yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesi gereğince, YouTube yasağının  ifade özgürlüğü ihlali olduğunu belirtti. YouTube üzerinden yayınlanan ve yasaklanmak istenen videoların filtreleme  gibi çeşitli yöntemlerle erişiminin engellenebileceğini, bunun için sitenin tamamının yasaklanmaması gerektiğini açıkladı.

YouTube yasaklanması kararı alınırken, herhangi bir bilir kişiye danışmada bulunulmadığı, herhangi bir savunma çabasının da olmadığını belirten Akgül, bu nedenlerden dolayı, yapılan bu yasaklamanın, hukuka aykırı olduğunu açıkladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvurunun sonucu merakla bekleniyor. Bu karar, diğer yasaklı sitelere de bir örnek teşkil edebilecek.

Kaynak: BilişimHaber
Tarih:
Hit: 762
Yazar: angelofhopeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.