YouTube Giderek iMovie’e Benziyor

Eğer son zamanlarda YouTube’da videoların alt kısmında önizleme çubuğunu görüyorsanız, değişime yavaş yavaş alışıyorsunuz demektir, çünkü YouTube giderek iMovie’e benziyor.

YouTube, videodaki her anın bir önizleme resmini alıp, bunları şerit hâlinde videonun alt kısmında buluşturuyor. Aynı iMovie video düzenleme uygulaması gibi.

yttm

Arkanıza yaslanıp izlerken, önizleme resimleri kayboluyor. Videoyu geriye sarmak gibi bir işlem yapacaksanız, tam istediğiniz sahneyi, alt kısımda görebildiğiniz kırmızı çubuğun üzerindeki önizleme resimlerinin yardımıyla bulabilmeniz ise oldukça mümkün.

Ne zaman imleci o kırmızı çubuk üzerinde bir yere götürseniz, izleyeceğiniz sahneden bir kare beliriveriyor. Bu sayede sahneye atlamadan önce, ne göreceğini biliyorsunuz.

YouTube ürün müdürü Nundu Janakiram, çoğu kullanıcının özellikle bir sahneyi aramak için uzun uğraşlar verdiğini ve bu konuda yoğun talep aldıklarını bildirdi.

“Bilgisayarınızdasınız, ve sayfadaki her şey interaktif… Abone olabilirsiniz, beğenebilirsiniz, yorum bırakabilirsiniz, ilgili videolara tıklayabilirsiniz… Videonun da interaktif olmasını istedik, sadece kara bir kutudan ibaret gibi durmaması için de elimizden geleni yaptık.” diyor Janakiram.

Uzun bir süredir, kırmızı çubuk kullanıcıların özellikle istedikleri bir anı izlemeleri konusunda pek de yardımcı değildi. Fakat şimdi, ikinci bir kaydırma çubuğu da var, yani çubuğun içinde bir çubuk daha, aynı resimdeki gibi.

ytt

Önizleme özelliği şimdilik her videoda mevcut değil, yalnızca 1.000 ve üzeri gösterime sahip videolar ile limitli. Tüm dünyaya açık, bu özellik. Hedef ise sitedeki tüm videoların bu özelliğe sahip olması, şüphesiz.

Eğer her dakika YouTube’a ortalama bir saatlik video yüklendiğine göre, önizleme resimleri gerçekten fazla. Yaratma, depolama ve sunma görevi, yalnızca Google gibi dev bir şirketin kaldırabileceği türden bir yük.

Önizleme resimlerini küçültmek görevindeki yazılım mühendisi Nils Krahnstoever, “Karşı karşıya olduğumuz en büyük zorluk, ne videoların yüklenme hızından, ne de resimlerin görüntülenme hızından ödün vermek istemememiz.” diyor.

“Bu oldukça cool,” diyor Janakiram. “Tonlarca önizleme resmi üretiyoruz ve özellik, videolarda bir büyü gibi duruyor. Eğer bir gecikme, bir sorun olsaydı zaten şimdiye kadar kullanıcılardan yoğun tepki alırdık.” diye de ekliyor.

Yeni önizleme resimleri ne kadar büyülü olursa olsun, yükleme olayı ile bağıntılı değiller. Yani videonuz listede gözükürken hangi sahne ile gözükeceğini seçmek için hâlâ 3 şıkkınız var…

Bir diğer sorun da, özelliğin mobil cihazlarda kullanılamıyor olması. Fakat Janakiram, bunun peşinde olduklarını belirtmeden edemedi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1134
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.