Zuckerberg, Belalı İkizlerden Kurtuldu

Facebook’un kuruluş sürecini  konu alan ‘The Social Network’ filminde, Mark Zuckerberg’in başı, fikirlerini çaldığını iddia eden ikizlerle belaya giriyordu. Film, tüm yönleriyle gerçeği yansıtmasa da bu olay gerçek.

 

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, şirketin sahibi konumunda. Ancak Winklevoss ikizleri uzun süredir Zuckerberg’in peşinde. İkizlerin iddiasına göre Facebook kendi fikirleriydi ve Mark Zuckerberg bu fikri çalarak zengin olmuştu. Ancak Zuckerberg de bu durumu reddetmedi ve daha önce ikizlerle anlaştı.

 

Facebook’un yeni yeni sivrilmeye başladığı dönemde Winklewoss kardeşlerle masaya oturan Zuckerberg, ikizleri 65 milyon Dolara ikna etmeyi başardı. Şirketin o zamanki değeri üzerinden hesaplandığında Winklewoss kardeşlerin hak ettikleri parayı aldıkları söylenebilir.

Ancak aradan kısa bir süre geçtikten sonra ikizler 65 milyon Dolarla yetinememeye karar verdi. Facebook’un kendilerinden bilgi sakladığını iddia eden Winklewoss’lar mahkemeye başvurdu ve daha fazla para hak ettiklerini savundu.

ABD temyiz mahkemesi, Winklewoss kardeşlerin başvurusunu değerlendirmeye aldı ve Pazartesi günü nihai kararını verdi. Aldıkları 65 milyon Doları kendi istekleriyle kabul ettiklerini belirten mahkeme, Winklewoss kardeşlerin bu karardan vazgeçemeyeceklerini ve bu parayla yetinmeleri gerektiğini belirtti.

“Winklewoss’lar pazarlık yoluyla alamadıkları parayı mahkeme yoluyla almaya çalışan ilk taraf değildir” diyen mahkeme, Facebook’un Mark Zuckerberg’a ait olduğunu doğrulamış oldu. Winklewoss ikizleri bir süre önce kurdukları “ConnectU” adlı siteyle idare etmek durumda.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1431
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.