Acemiler İçin S4 Mini (i9190) Root Ve Rom Yükleme Rehberi

Başlamadan önce uyarı: anlatım adım adım yapıldığı için uygulamaya geçmeden önce tüm adımlara yüzeysel olarak göz gezdiriniz.

Bazı adımlar 1-2 sn gibi kısa bir sürede yapılması gerekiyor, o yüzden uygulanacak adımlara karşı göz aşinalığınızın olması, bu dökümanı sonuna kadar okuduktan sonra işleme başlamanız yararınıza olacaktır.

Ayrıca paylaşılan dosyaları s4 mini (i9190 – 3G modeli) harici hiçbir telefonda kullanmayınız. Her telefonun dosyası farklıdır. Dieğr telefonların dosyalarını nasıl bulacağınızın mantığını yazının en sonunda anlatacağım.

 

İşlemler öncelikle root yani cwm(Clock Work Mod) gerektirir. Bazı yerlerde recovery diye de geçer.

(Root konusunda tüm sorumluluk size aittir. Bu işlemlerde cihaz brick olabilir, kapanıp bir daha açılmayabilir, işlem yarıda kesilirse telefonunuz kullanılamaz hale gelebilir. Ayrıca root yapmak cihazınızı garanti dışı bırakabilir.)

Daha önce root yaptıysanız root sürümünü yükseltmeniz gerek.

Daha önce hiç root yapmayanlar ile telefonundaki root sürümünün yükseltilmesi gerekenlerin yapacağı işlemler aynıdır.

 

---ROOT İŞLEMLERİ---


1- https://yadi.sk/d/qWlVA__ibkbq7 adresindeki dosyaları indiriyoruz. Geliştiricinin konusu şuradadır: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2398143

2- S4Mini_RootKit_v2 isimli rar arşivini dışarıya çıkarmadan, hiç ellemeden sd kartımıza veya telefonun kendi hafızasına atıyoruz.

3- Telefonu kapatıp, ses azaltma tuşu+home(ortadaki tuş)+POWER tuşlarına basılı tutarak açıyoruz.

4- Download mod ekranı geldikten sonra telefonu usb ile bilgisayara bağlıyoruz. Ve ses artırma tuşuna basıyoruz.

5- Burası önemli. Usb ile bağladıktan sonra birkaç saniye bekleyin. Yeni donanım bulundu/donanım güncelleştirme gibi bir yükleme kutusu gelecek (bilgisayarda). Bekleyin o yükleme tamamlansın. Telefonun driverlarını yükleyecek.

6- Driver yüklemesi tamamlanınca indirmiş olduğumuz dosyaların içinde bulunan odin programını açıyoruz, şekildeki ayarlamaları yapıyoruz:

 

 

 

7- İndirdiğimiz  recovery-clockwork-6.0.5.0-serrano3gxx.tar isimli rar’ın içindeki dosyayı dışarı çıkarıyoruz. Odin’e gelip AP nin üstüne tıklayarak çıkardığımız dosyayı seçiyoruz.

8- Bütün adımları doğru yaptığınızdan eminseniz START deyin ve yüklemenin bitmesini bekleyin.

9- ÇOK ÖNEMLİ yükleme biter bitmez telefon kendine reset atıp tekrar açılacaktır. Odinden yüklemenin durumunu takip edin (ilerleme barı). Yükleme bitip telefon kapanır kapanmaz ses açma tuşu+home(orta tuş) a basılı tutuyoruz. Açma tuşuna basmanıza gerek yok kendisi açılacaktır. Telefon açılınca Usb kablosunu çıkarabilirsiniz.

10- Gelen menüden

 

 

ses açma ve azaltma tuşlarının yardımıyla (yukarı aşağı), install zip from sdcard deyip telefon hafızasına veya sd karta attığımız S4Mini_RootKit_v2 isimli zip dosyasını bulmamız gerekiyor. Bulduktan sonra home(orta tuş) a basarak dosyayı seçin ve yükleme başlayacaktır.

11- Yükleme bittikten sonra sizi tekrar ana menüye atacak. Menüden reboot system now u home tuşuyla seçerek telefona reset atıyoruz. (Ana menüye atmazsa POWER tuşuyla ana menüye dönebilirsiniz.)

Telefon sorunsuz açıldıysa cihazınız artık rootlu oldu demektir.

 

BUNDAN SONRA ANLATACAKLARIM ROM (KİTKAT, LOLIPOP, CYANOGEN VS) YÜKLEMEK İSTEYENLER İÇİNDİR.

Önce temizlik işlemi yapmamız gerekiyor.

---TEMİZLİK İŞLEMLERİ---

 

Telefon sorunsuz açıldıktan sonra kapatıyoruz, yükleyeceğimiz kitkat romunun sorunsuz çalışması için bir temizlik yapmamız gerekecek.

1- ses artırma+home+açma/kapama tuşlarına basılı tutarak telefonu açıyoruz. Açıldıktan sonra açma/kapama tuşundan parmağınızı çekiin yoksa telefon kısır döngüye girer, sürekli açılıp kapanır :)

2- menüden wipe data/factory reset seçtikten sonra yes diyoruz ve telefondaki bütün kişisel ayarları, uygulamaları, yüklü oyunları vs herşeyi siliyoruz :D

3- İşlem tamamlandıktan sonra tekrar reboot system now diyip telefonu açıyoruz.

Bir sorun yoksa, sorunsuz açıldıysa telefonu tekrar kapatıp ROM yükleme adımlarına geçiyoruz.

 

 

 

 

 

---ROM YÜKLEME ADIMLARI---

Romlar orjinal ve geliştiricilerin hazırladığı romlar olmak üzere ikiye ayrılır. Genelde orjinal (telefon üreticisinin hazırladığı) romlar tercih edilir ama ben cyanogenmod12'yi tek geçerim.

Rom adımlarını samsungun üretimi ve geliştiricilerin üretimi diye ikiye ayırıp ayrı ayrı anlatacağım. 

 

A - Samsung'un Yayınladığı Official Romu Yüklemek

5.0 sürümü çıkmadığı için bu adımlarda 4.4.2 yüklemeyi anlatacağız. Rom yüklemek, yani cihazı KitKat’a yükseltmek, root/cwm yüklemekten daha basittir. 

1- http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-I9190/ Buradan herhangi bir firmware (rom)u indiriyoruz. Ülkelere göre veriliş sırası var ben Rusya versiyonunu yükledim, tamamen Türkçe ve hiçbir sorunu yok. 

Adresinden rom'umuzu indiriyoruz. Eğer idm’ye tanıtabilirseniz premium üyelik olmadan premium hızda indirebilirsiniz (normalde 300kb/sn).

Bağlantıda çıkan rom bilgileri şöyle olmalı:

 

 

 

 

2- Odini açıp ilk odin resminde gösterdiğim ayarlamaları (resim yukarıda) aynen yapıyoruz. Tik koyduklarım dışında hiçbirşeye tik koymayın. Koyuluysa kaldırın. 

3- İndirdiğimiz rarın içindeki dosyayı masaüstüne çıkarıp odindeki AP ye tıklıyoruz. Çıkardığımız dosyayı seçiyoruz. rarın içinde SS_dl.dll diye birşey daha var o önemsiz onu seçmiyoruz.

4- Ve büyük adım !!! START diyoruz. İşlem biraz uzun sürecek o yüzden şarjınızın en az %50 olmasına dikkat edin. Şarj biterse veya elektrikler kesilirse telefon mefta olabilir -_-

5- Yükleme bitince telefon kendiliğinden açılacak. Tamamen açılıp hoşgeldiniz başlangıç ekranı gelene kadar ve odinde "PASS" yazana kadar usb kablosunu çıkarmayın.

6- Geçmiş olsun. Artık sizin de bir KitKat’lı telefonunuz var.

 

 

B - Geliştiricilerin Hazırladığı Romları Yüklemek

 

Öncelikle; yüklemek istediğiniz rom 4.4.2 ise, romunuzu indirdikten sonra yukarıdaki adımların aynısını yapınız. Buradan sonrası 5.0 yüklemek isteyenler için.

5.0 yüklemek için telefonunuzda 5.0'a uygun bir root olması gerekiyor. Onu şuradan temin edeceğiz: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2398143

İndireceğimiz dosyanın adı: recovery-clockwork-6.0.5.1-serrano3gxx.tar.zip

Bu dosyayla birlikte yukarıdaki root adımlarını aynen yapıyoruz.

Size lazım olacak diğer dosyalar: Odin_v3.09.zipS4Mini_RootKit_v2.zip.

5.0 için gerekli rootu yaptıktan sonra A maddesinde anlattığım maddelerin aynısı 5.0 yüklemek için de geçerlidir 5.0 sürümünüz hayırlı olsun. Bütün romların yüklenme şekli aynıdır. Dikkat etmeniz gereken nokta: rom'un hangi clockwork (root) versiyonuyla çalıştığı. 

5.0 yüklemek istiyor ancak nereden temin edeceğinizi bilmiyorsunuz. Onun için şuradan bütün romlara ulaşabilirsiniz. Ben Samsung'un çıkardığı romları önermiyorum. Çünkü arka planda çok gereksiz uygulamalar çalışıyor, size ayrılan ram miktarının en fazla yarısını kullanabiliyorsunuz. 

S4 mini cihazımda cyanogenmod 12 yüklü; boştaki ram miktarım 1.1 gb, arayüzü şık ve kullanışlı, Türkçe. Ama isterseniz diğer romları da (paranoid, carbon) kullanabilirsiniz.

Diğer telefon ve modellerde de yapılan işlemler hemen hemen aynı fakat kullanılan dosyalar tamamen farklı. Onlara da xda'dan bakınız.

 

Aslında işlem çok basit:

1- root

2- clean cache

3- rom

Biliyorum dökümanın uzunluğu ilk bakışta göz korkutur biçimde oldu. Ancak bu işlemi hiç yapmamış/yapmaya korkanlar için anlatmaya çalıştım. Umarım yardımı dokunur ve Samsung'un o korkunç romundan kurtulursunuz.

Tarih:
Hit: 5621
Yazar: DadasAdam

Taglar: samsung s4 mini rom samsung s4 mini rom yükleme s4 mini rom s4 mini rom yükleme s4 mini i9190 rom yükleme


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

DE5TROY3R tarafından yazıldı. Tarih: 25/Eki/15 16:10
Hocam root yapmadan önce orjinal rom un yedeğini nasıl alırız ?
DadasAdam tarafından yazıldı. Tarih: 04/Tem/15 13:04
root'un telefona bir getirisi olmaz hocam sadece root gerektiren uygulamalar (wifi password hack, sistem dosyalarına erişim izni, oyunlarda hile yapmaya yarayan uygulamalar vs) 'ı kullanabilirsin. ama telefona rom yükleyeceksen ister istemez root yapmak zorundasın.
Noyan tarafından yazıldı. Tarih: 01/Tem/15 12:45
samsung s3 var root'lasam ne kazancım olacak? oyun felan oynamıyorum bu arada.
evsiz tarafından yazıldı. Tarih: 10/Haz/15 00:36
biride sevabına xperia z serisi için anlatsan :)