actionscript 2.0 görselliğin dili

actionscript 2.0

flashın programlama dili olarak nitelendirebileceğimiz actionscript in yalnızca birkaç yeni özelliğinden, sunduğu kolaylıklardan genel olarak bahsedeceğim.
öncelikle birkaç programcı arkadaşımdan duyduğum action scriptin amaçsız ve gereksiz bir dil olduğu konusundaki düşüncelerinin aslında ne kadar yanlış olduğundan bahsetmeliyim sanırım. profesyonel anlamda tasarim ve motion graphic ile uğraşanların vazgeçilmez bir parçasıdır actionscript.. yapabilecekleriniz tamamen hayal gücünüzle sınırlıdır. flashın yeni teknolojileri (flex, breeze umarım ileride vakit bulup daha ayrıntılı öğrenir ve bahsedebilirim) geleceğin özellikle shopping sitelerini olabilecek en iyi şekilde çözebiliyor, örneklerini macromedia.com dan takip edebilirsiniz, şu andaki yavaş, karışık ve vakit kaybettirici sitelerini tarihe katacağından hic şüphem yok.

özellikle büyük markalar artık web sitelerinin tamamının programlamayla yapılmasına özen gösteriyor. Basit 2 örnek olarak en son adidasın akıllı ayakkabısı adidas1.com un ve nike.com un kreatif sitelerini gösterebilirim. nike.com un programlamasını yapan yugop (flashı yeniden yazan adam der hayranları) un sitesinde (yugop.com) arsiv bölümünü karıştırdığınızda aşmış uygulamaları görebilirsiniz.

diger bir güzellik ise haliyle açık kod bulabilirsiniz. cünkü swf decompiler programlar sayesinde tüm actionscript kodlarını swf lerden ayıklayabiliyoruz. en iyisi olarak önerebileceğim sothing swf decompiler mx 2005 (sothink.com) sayesinde %90 ın da üstü bir oranda motion ve shape tweenlerde dahil olarak fla ları elde edebiliyorsunuz. ne var ki actionscript bilmeden büyük sitelerden kodları ayıklayıp kullanmak neredeyse imkansız. o kodları ayrıştırabilecek düzeyde bilgisi olan kisi zaten sıfırdan yazabilecek kişidir cünkü actionscriptte diger dillere oranla sonuca varmak icin gidebileceginiz yol sayısı daha fazladır.

actionscriptin syntaxı genel olarak c++ a benziyor.
flash ile bir windows uygulaması degilde, web uygulaması olusturdugunuz icin calısmaların boyutlarına ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekli ve flash sizin icin degisken tanımlamalarından baslayarak boyutun artmaması için bircok ozellik sunuyor. 100 satırlık bir kodu dogru kullanımla daha optimize sekilde yazıp 20 satıra kadar dusurebiliyorsunuz.

temel bir örnek;
var a:Number=5;
şeklinde degiskeni tanımlayıp aynı zamanda iki nokta koyarak ne oldugunuda belirleyince ram da fazladan yer işgal etmeyip canınızı sıkmıyor. özellikle büyük

uygulamalarda kesinlikle kullanılmasında fayda var cünkü büyük vektör çalışmaları bilgisayarı inanilmaz derecede kasabiliyor.hatta vektörün büyüklüğü bir yana nokta yogunluğuna baglı olarak ufak bir animasyon bile web sitenizin standart konfigrasyona sahip pclerde rahat gezilmesine engel olabilir.)

action ın ilk haliyle şu anki hali arasında ufak bir gözlem,
flash 4: setProperty("obje","alpha","50");
//ölme eşşeğim ölme...
as 2.0 : obje._alpha=50; //süper kısa ve pratik

yani actionscript, 2.0 versiyonu ile birlikte hayalgücünüzle eşdeğer calısmaları cıkartmanıza olanak sağlıyor.
dilin gücünü görmek icin sizlere önerebilecegim birkaç site,
www.favouritewebsiteawards.com
www.linkdup.com
www.fcukstar.com
www.dopeawards.com
(surekli guncellenen ve belli periyotların en iyi flash sitelerini secen sitelerdir. vakit buldukca arsivlerini gezmenizi tavsiye ederim.)

görsellik, işlevsellik ve hız üçlemini çözme yolunda breeze, flex ve flash comm server hakkında ayrıntılı olarak araştırma yapmaya ve flash ile diger web programlama dilleri (asp, php) entegrasyonu konularında en kısa sürede yazmaya calısacağım. daha teknik bir yazıyı ise istekler doğrultusunda yazabilirim. actionla ilgilenip herhangi bir konuda örnek koda ihtiyac duyarsanız bana ula$in. ve actionla tanısmamı saglayan turkiyenin en iyi action coderlarından biri bu konuda kendini a$mi$, siyirmi$ insan yunus( www.yunuses.com )'a tesekkurlerimi iletiyorum.

bu yazi tamamıyla martyn tarafindan tahribat.com ve d0gma.org icin yazilmistir.
ayrica tamamen kaynak kodlardan olusan bir action fla bank projemiz var. katkita bulunmak isteyenler iletisime gecebilir.

Tarih:
Hit: 3618
Yazar: MartyNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.